Peníze ze sbírek pomáhají v Řecku. ČCE poslala téměř milion korun

8. května 2020

Výtěžek mimořádné sbírky byl zaslán třem organizacím na ostrovech Chios a Lesbos, další část peněz míří také do syrského Aleppa.

Peníze ze sbírek pomáhají v Řecku. ČCE poslala téměř milion korun
8. května 2020 - Peníze ze sbírek pomáhají v Řecku. ČCE poslala téměř milion korun

Celková výše podpory je přes 930 tisíc Kč a poslouží na nákup potravin, léků a zajištění nezbytné lékařské pomoci.

Darované finance pomáhají dvěma řeckým organizacím Perichoresis a Chios People Kitchen a také české pobočce Lékařů bez hranic. Všechny organizace působí přímo v přeplněných uprchlických táborech na řeckých ostrovech a z daru nakupují a rozdávají hlavně trvanlivé potraviny a lékařské potřeby a poskytují nutnou lékařskou péči.

 

Celocírkevní sbírka

O podpoře české pobočky Lékařů bez hranic finančním příspěvkem ve výši 200 tisíc Kč rozhodla synodní rada už koncem roku 2019. Byl to také impuls k vyhlášení mimořádné celocírkevní sbírky. Výzva se v jednotlivých farních sborech Českobratrské církve evangelické (ČCE) setkala s velkým ohlasem a sbírka vynesla dalších více než 650 tisíc korun.

K efektivnímu rozdělení peněz přispěly i dlouhodobé kontakty koordinátorky pro práci s uprchlíky Aleny Fendrychové s organizacemi a církvemi pomáhajícími přímo v místě humanitární krize.

Podporu tak kromě Lékařů bez hranic získal například projekt Chios People´s Kitchen (CPK). Dvakrát týdně distribuuje trvanlivé potraviny těm nejpotřebnějším na ostrově Chios: „Distribuce je složitá, protože i zde platí omezení kvůli koronaviru. Poskytujeme pomoc 60 – 70 rodinám týdně a dodáváme i ovoce dětem, které jsou tu bez rodičů. Každý den máme žádosti o další podporu a zatím můžeme pomáhat i díky vaší podpoře, za kterou děkujeme,“ říká Kostas Tainidis, vedoucí organizace, která jídlo pro uprchlíky připravuje od roku 2015.

Třetím podpořeným subjektem je Perichoresis. Zřizuje jej řecká evangelická církev a na ostrově Chios zajišťují nákup léčiv i nezbytnou lékařskou péči pro uprchlíky. Jejich práce je klíčová právě v táborech, kde je kapacita překročena více než trojnásobně. Zcela tu chybí základní hygienické vybavení a lidé na útěku před válečným konfliktem, včetně nejmenších dětí, se zde tísní v nelidských podmínkách ve špíně a zimě.

 

Další podpora během Velikonoc

Synodní rada navíc podpořila ještě dodatečným příspěvkem ve výši 3000 eur také výzvu Společenství evangelických církví v Evropě (GEKE), které se rozhodlo pomoci ve stejné oblasti a k účasti vyzvalo své členské církve. Sbírka GEKE míří v těchto dnech na ostrov Lesbos, kde se za ni nakoupí zdravotnický materiál pro místní nemocnici Vostanio v Mytilini. Část financí byla odeslána také přímo do válečné zóny – do syrského Aleppa na nákup dezinfekčních, ochranných pomůcek a jiných naléhavě potřebných lékařských pomůcek pro polikliniku Bethel, kterou tu provozuje Unie arménských evangelických sborů v Sýrii.

V minulosti Českobratrská církev evangelická opakovaně apelovala na českou politickou reprezentaci, na příslušná ministerstva i na premiéra Andreje Babiše, abychom se jako země připojili a svou pomocí přispěli k řešení eskalující situace. Nejde přitom pouze o humanitární rozměr katastrofy. Neutěšená situace lidí na řeckých ostrovech se může obrátit i v bezpečnostní hrozbu. Dlouhodobé přehlížení problému tedy není ani politicky prozíravé.

Děkujeme všem dárcům sbírky, která byla předána a je i nyní rozdělována.

foto: Chios People's Kitchen/Lékaři bez hranic

Zajímá vás dění v církvi?

Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.