Konference v Senátu zahájila dny proti rasismu. Letošní téma: důstojnost

25. března 2024

Třetí ročník mezioborové konference uspořádala ve čtvrtek 21. března 2024 v prostorách Senátu Parlamentu České republiky Českobratrská církev evangelická. Akce se konala v rámci Mezinárodních dnů proti rasismu, které do Česka zavádí právě Evangelická církev. Záštitu nad konferencí převzal předseda Senátu Miloš Vystrčil. V Jednacím sále Valdštejnského paláce se diskutovalo o lidské důstojnosti z nejrůznějších úhlů pohledu.

Konference v Senátu zahájí dny proti rasismu. Letošním tématem je důstojnost
25. března 2024 - Konference v Senátu zahájila dny proti rasismu. Letošní téma: důstojnost

„Úsilí o obhajobu lidských práv patří k zásadním úkolům církve ve společnosti. Letošní téma důstojnost považujeme za velmi aktuální. V čase, kdy se zdá, že se společnost polarizuje, kdy strach a názory rozdělují a napjaté vztahy se promítají do konfliktů (nejen) na sociálních sítích a vedou k mezigeneračním rozkolům a nedorozuměním…, chceme mluvit o tom, jak důležité je vážit si jeden druhého a připomínat, že všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv,“ přibližuje za organizátory mluvčí Evangelické církve Jiří Hofman.

V úvodu se ujal slova Miloš Vystrčil, který přítomné účastníky pozdravil a poděkoval též za zajímavou iniciativu. „Zachování a ochrana lidské důstojnosti je téma, které nás provází na každém kroku - ať už například řešíme zacházení s nemocnými, život lidí s handicapem nebo život ve stáří. Respekt k lidské důstojnosti každého člověka je znakem vyspělosti a míry svobody ve společnosti. Vážím si toho, že Senát PČR je pro podobné diskuze důstojným místem,“ uvedl.

DSC_6895

DSC_6907

DSC_6927

DSC_6952

DSC_7036

Kněz, politička či terapeutka. Konference nabídla pestrý program

Po jeho úvodním vstupu se již rozběhl první dopolední blok přednášek. Římskokatolický kněz, salesián a školní a vězeňský kaplan Ladislav Heryán nabídl mimo jiné i novozákonní pohled na problematiku důstojnosti. Podle něj je klíčovým orientačním bodem Ježíšovo dvojpřikázání lásky. Připomněl též známý Ježíšův výrok: „Cokoli jste učinili jednomu z těchto maličkých, mně jste učinili." (Mt 25,40)

Poslankyně a místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová se ujala fenoménu důstojné mezilidské komunikace, včetně velmi aktuální (často odosobněné a nenávistné) komunikace v on-line prostředí a na sociálních sítích. Nastínila také vlastní zkušenost s projevy nenávisti (tzv. hate speech), jejichž zejména v minulosti byla častým terčem. V souvislosti s tím zdůraznila odpovědnost každého jednotlivce za to, co podněcuje a šíří.

Ředitel Asistence o. p. s. Erik Čipera hovořil o tématu důstojnosti lidí se speciálními potřebami. Podle něj by se měli politici věnovat i takovým tématům, které nenesou „politické body“, ale přitom mají pro dotčené občany zásadní vliv na kvalitu života. Týká se to například právě osob s těžkým postižením. Nejvyšší (pátý) stupeň péče potřebuje v Česku přibližně 15 tisíc osob. Tito lidé s postižením přitom potřebují být schopni ufinancovat alespoň 12hodinovou péči. Aktuálně přitom příspěvek od státu stačí pouze na 5 hodin péče.

DSC_7023

DSC_7305

DSC_7276

Ředitelka poradny Vigvam, z. ú. Sylvie Stretti se ve svém příspěvku věnovala tématu důstojnosti zranitelných v naší společnosti, tedy například dětí. Uvedla, že podle dostupných statistik roste sebevražednost dětí i počet psychických diagnóz a nastínila otázku systémové podpory těchto dětí. Mladá generace se podle ní dnes setkává s menším respektem (zejména ze strany dospělých), jsou terčem různých stereotypů – potýkají se např. s častým označením „sněhové vločky“, které naráží na jejich údajnou křehkost a neodolnost. Podle Sylvie Stretti přitom děti potřebují ze strany svého okolí pociťovat především takové hodnoty, jako je bezpečí, důvěra, pochopení, ale také hranice, řád a spravedlnost.

Ve druhém bloku se v rámci panelové diskuse představila pětice hostů: evangelická farářka a vězeňská kaplanka Vendula Glancová, ředitel sociálních služeb Armády spásy v ČR, z. s. Jan František Krupa, ředitel Centra Paraple, o. p. s. David Lukeš, evangelická pastorační pracovnice Jitka Voglová nebo lékařka paliativní péče Irena Závadová. Moderování se ujala Martina Mašková, zkušená redaktorka Českého rozhlasu.

Do studentské literární soutěže se přihlásily na čtyři desítky autorů

Tradiční součástí je také vyhlášení výsledků studentské literární soutěže. Od ledna letošního roku zasílali žáci a studenti z celého Česka a z Ukrajiny své úvahy a eseje v nichž se zamýšleli také nad tématem důstojnosti.

„Mezi různými obdobnými soutěžemi je ta naše docela výjimečná. Zanechává nesmazatelnou stopu v životě těch, kteří se jí zúčastní: nabízí možnost setkávat se s důležitými tématy, přemýšlet o nich a formulovat k nim své myšlenky a postoje. Pak být respektovanou součástí konference, diskutovat s lidmi z oboru, naslouchat, stát mezi oceněnými…,“ popisuje J. Hofman myšlenku studentské soutěže úzce propojené se samotnou senátní konferencí.

DSC_7153

DSC_7208

DSC_6871

DSC_7216

DSC_7297

Odborná porota z desítek došlých prací následně vybrala 14 nejlepších, které byly slavnostně vyhlášeny v závěru senátní konference. Mezi hodnotiteli byli stejně jako v loňském roce profesionálové z okruhu nakladatelství Albatros Media, jehož nadace je pořadatelským partnerem. Redaktoři a editoři dávají studentům velmi ceněnou zpětnou vazbu. Letošní ročník byl výjimečný v tom, že se do hodnocení více zapojili i lidé z okruhu Českobratrské církve evangelické – Jiří Hofman (tiskový mluvčí, novinář), Helena Wernischová (pedagožka, koordinátorka škol Evangelické akademie), Adéla Rozbořilová (šéfredaktorka časopisu Český bratr, bohemistka) a Mikuláš Vymětal (letošní laureát Ceny vládní zmocněnkyně pro lidská práva a evangelický farář pro menšiny).

Součástí přihlášek do soutěže je také nepovinná rubrika „motivace“, kde žáci a studenti mají krátce vyjádřit, proč je soutěž zaujala a rozhodli se přihlásit. Mezi těmito texty se letos objevila například i zpětná vazba na ročník předchozí: „Do soutěže jsem se zapojila již minulý ročník, protože mě velmi zaujalo téma soutěže. Ze závěrečné konference spojené s vyhlašováním výsledků jsem byla nadšená, tolik skvělých myšlenek, tolik skvělých příběhů, noví známí. Rozhodla jsem se zkusit soutěž znovu, téma je sice podle mě dost obtížné, ale přitom velmi aktuální a mělo by se o něm mluvit,“ píše Anna Koubková z Mladých Bříští.

Literární soutěž byla i letos dvojjazyčná

I letos se soutěží přirozeně prolínalo téma války na Ukrajině, resp. její dopady na naši společnost. Např. autorka vítězné práce v mladší české kategorii napsala do kolonky motivace: „Problematika války na Ukrajině, situace válečných uprchlíků a vztahu českých obyvatel k nim mě dlouhodobě zajímá. Zároveň mi připadá, že počáteční zájem a podpora Ukrajiny upadá. Byť se mě tamní situace nijak přímo nedotýká, spousty mých kamarádů a spolužáků se týká osobně. Proto alespoň zajímat se o to, formulovat své myšlenky v esejích či debatách, je moje forma podpory, kterou můžu nabídnout. Za slova podpory se sice nedají koupit zbraně, ale mohou dodat Ukrajincům naději, že nám není jejich situace lhostejná.“

Vyhlašovací ceremonii moderoval vedoucí tajemník ústřední církevní kanceláře Martin Balcar. Ceny předal předseda Senátu Miloš Vystrčil a synodní senior Pavel Pokorný společně s hodnotiteli prací. Ocenění si odnesli věcné ceny i finanční ohodnocení. Po skončení programu měli také možnost prohlídky reprezentačních prostor Valdštejnského paláce.

Překvapení si organizátoři připravili pro jednu z oceněných autorek, která v den konference slavila narozeniny. K těm jí poblahopřál samotný předseda senátu, od něhož také převzala velký dort. Jednacím sálem se navíc spontánně rozezněl sborový zpěv narozeninové písně „Hodně štěstí, zdraví“.

Výsledky literární soutěže

UKRAJINSKÁ ČÁST:

Mladší kategorie (10-15 let):

  1. Daryna Kučerenková, Jihlava
  2. Charytyna Kolodková, Brno
  3. Rodion Baidaliuk, Brno
  4. Adelina Oleksyková, Jihlava
  5. Oryna Mucha, Brno

Starší kategorie (16-21 let)

  1. Yulia Petrovová, České Budějovice
  2. Marko Prachov-Donec, Kostelec nad Labem
  3. Varvara Muchová, Brno

ČESKÁ ČÁST:

Mladší kategorie (10-15 let):

  1. Bianca Chuffartová, Praha
  2. Valérie Frýbertová, Zaječí
  3. Petr Polák, Moravské Budějovice

Starší kategorie (16-21 let)

  1. David Seltenreich, Praha
  2. Anna Koubková, Humpolec
  3. Zuzana Neumannová, Brno

Akce se uskutečnila v rámci širší iniciativy Mezinárodních dnů proti rasismu, které Evangelická církev do Česka zavádí ve spolupráci s německou Nadací proti rasismu (Stiftung gegen Rasismus). Série přednášek, setkání, bohoslužeb, koncertů nebo třeba společných stolování se koná po celé České republice i na Slovensku letos už potřetí. Podrobnosti o iniciativě i informace o dalších akcích najdete na webu protirasismu.e-cirkev.cz

Celá fotogalerie:

(snímky najdete také na fotky.e-cirkev.cz)

Zajímá vás dění v církvi?

Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.