Výstava Morava tolerantní mapuje na 30 panelech život a kulturu nekatolických církví v předbělohorském období v oblasti jižní Moravy. Během 16. a na začátku 17. století, kdy se k evangelickým církvím hlásila většina národa, byla v tomto prostředí vytvořena řada památek: nové kostely, křtitelnice, zvony, náhrobní kameny, ale i zámecké interiéry. Většina z nich ale byla zničena při obrazoborectví po Bílé hoře.
„Z historie víme o tomto období mnohé, ale málo víme o fyzických památkách a dokladech na tuto mimořádnou dobu. Rozhodl jsem se tyto památky začít postupně hledat. Když jsem v rozhovoru zjistil, že podobnou myšlenkou se již delší dobu zaobírá i fotograf Jan Vondra z našeho sboru a má jich řadu vyfotografovaných, bylo rozhodnuto,“ vysvětluje vznik výstavy brněnský evangelický farář Jiří Gruber, hlavní iniciátor celého projektu.
Výstava je k dispozici sborům Českobratrské církve evangelické, které si ji mohou bezplatně zapůjčit. Poprvé byla prezentována v rámci brněnské Muzejní noci a Noci kostelů, kdy ji v Červeném kostele vidělo několik tisíc lidí.
„Zatím výstava navštívila sbory Miroslav, Boskovice a Brno Židenice. Nyní je v Domově Diakonie ČCE v Myslibořicích, odkud poputuje do Hustopeč a Klobouk u Brna, přes prázdniny by měla být v městském muzeu ve Velké Bíteši a v září ji budete mít možnost vidět při celocírkevních oslavách výročí Bible kralické v Kralicích na Moravě. Druhá verze výstavy je vystavena na zámku v Přešticích,“ doplňuje Jiří Gruber.
K výstavě byl vydán katalog, který obsahuje všechny panely ve zmenšeném formátu. Katalog je možné objednat na adrese farního sboru ČCE Brno I.
zdroj: E-církev.cz
Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.