Jeroným Pražský – šiřitel Husova učení
Když na konci května roku 1540 přijel do Štrasburku mladičký Matěj Červenka, bratrský teolog, pozdější moravský biskup Jednoty bratrské, aby z pověření biskupa Jana Augusty navázal přátelské vztahy s tamní reformací, byl mile překvapen. Jak přední štrasburský reformátor Martin Bucer, tak Wolfgang Capito pravili, že jejich reformace vzešla z Husových a Jeronýmových myšlenek. Oni sami o nich slýchali už jako malé děti. České kalendáře měly až do roku 1585 červeně označeny pamětní dny: 6. červenec – Jan Hus a 7. červenec – Jeroným. Později už se Jeronýmova památka neuvádí. Roku 1916 umístila Kostnická jednota v Řeznické ulici naproti historické Novoměstské radnici pamětní desku.
Někde v těch místech se Jeroným narodil. Nevíme, kdy… snad roku 1378, byl asi o šest let mladší než Hus. V roce 1398 dokončil studia na pražské univerzitě a už o rok později v Oxfordu studoval Viklefovy spisy a opisoval jeho knihy. Také studoval a přednášel na pařížské Sorbonně a na univerzitách v Kolíně nad Rýnem a v Heidelbergu. Na těchto školách získal titul mistra.
Hus kázal a psal knihy, Jeroným cestoval a šířil Husovo učení. Kromě toho měl přístup ke královskému dvoru a stal se diplomatem Václava IV. Podílel se na dekretu Kutnohorském a na velkých univerzitních disputacích v Praze. Roku 1413 jedná v Krakově a v Litvě.
V dubnu 1415 přijíždí přes Husovo varování do Kostnice. Píše dopisy členům koncilu, je ale zatčen. Po Husově upálení odvolal v září 1415 – „bál jsem se ohně.“ Ale měl sílu ve své slabosti to napravit. 26. května 1416 se přiznal k Husovi a k Viklefovi a 30. května byl upálen na stejném místě jako Hus.
Miroslav Frydrych
Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.