Válka na Ukrajině trvá už rok

23. února 2023

Rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyzývají zástupci církevního vedení k odvaze a vytrvalosti pomáhat. Dopis zveřejňujeme v plném znění.

Válka na Ukrajině trvá už rok
23. února 2023 - Válka na Ukrajině trvá už rok

Milé sestry, milí bratři,

zítra tomu bude rok, co jsme se probudili do jiného světa. Ruský útok na Ukrajinu nás uvrhl do nejistoty a obav. Ty se dále ještě prohlubují tím, jak postupně vnímáme narůstající brutalitu agresora vůči civilnímu obyvatelstvu, jeho pohrdání lidskými životy včetně vlastních lidí, a bezostyšné ideologické a náboženské ospravedlňování této války. Tušíme, že tato noc nebude krátká…

Zároveň jsme osloveni odvahou a obětavostí těch, kdo brání svou zem a svobodu. Jsme voláni k soucitu osudem běženců, jejich potřebou přijetí a podpory. Jsme vděčni sborům i jednotlivcům, kteří se zapojili do pomoci uprchlíkům. Setkání s nimi nebývají jednostranná a leckdy vedou k přátelství. To vše nás proměňuje a mobilizuje tak, jak jsme si možná ještě nedávno nedovedli představit.

Modlíme se za zachování lidských životů na obou stranách. Modlíme se za mír, který bude ctít právo, spravedlnost, svobodu a žádným náznakem nepovzbudí opakované válečné pokusy. Modlíme se za ty, kdo ztratili své blízké nebo své domovy. Modlíme se za vlastní odhodlání vytrvat v podpoře napadených a v pomoci utečencům.

Pavel Pokorný
synodní senior

Jiří Schneider
synodní kurátor