Skleněný kříž a dřevěný altán podle projektu architekta Davida Vávry doplní na evangelické faře v Chrástu umělecky ztvárněná brána. Otevře se 1. září v 17 hodin.
Slavnostním požehnáním brány bude korunováno několikaleté úsilí chrásteckých evangelíků za pomoci řady podporovatelů o zkrášlení veřejného prostoru a jeho obohacení o křesťanskou symboliku. Brána otevře nový vstup na faru s přilehlou zahradou, která je veřejně přístupná a otevřená k bohoslužbám, kulturním a komunitním aktivitám, odpočinku a hře dětí pod vzrostlými stromy či na dětském hřišti.
Křídlům kovové brány dominují velká písmena Alfa a Omega, odkazující v Bibli k osobě Ježíše Krista, stojícího na počátku i na konci lidských dějin. Směrové lišty veřejí vytváří optický dojem půlkruhu a po stranách svítí lucerny, které vytvořil autor návrhu metodou spékaného skla.
Působivé ztvárnění vstupu na faru, které má vítat příchozí, završuje spolupráci místního sboru s architektem Davidem Vávrou. Ten je již autorem kříže a altánu, tvořících dominantu zahrady od roku 2018. Autor díla vyjadřuje smysl brány způsobem sobě vlastním, tedy ve verších:
A když si ztracen mezi domy, stromy či lány
Podívej se do sebe a snadno zříš
Pro porozumění otevírá brány
Klíčem víry jen Ježíš.
Náklady na vybudování brány činí čtvrt milionu korun a přes dvě stě tisíc korun už se místnímu evangelickému sboru podařilo získat prostřednictvím veřejných sbírek a z prostředků církevního grantového systému.
Otevření brány za účasti autora projektu a dalších hostů proběhne 1. září od 17 hodin. Zpěvem ho doprovodí místní pěvecký sbor Chrástochor. Od 18 hodin na něj pak naváže koncert skupiny Oboroh. Zvána je široká veřejnost.
autor: Karel Šimr; zdroj: tisková zpráva Farního sboru ČCE v Chrástu
Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.