První týmy dobrovolníků už pomáhají v postižených regionech. Potřeba jsou dobrovolníci, finanční pomoc i vybavení.
Týmy Diakonií vyslaných dobrovolníků působí od úterý 17. září v České Vsi a v obci Písečná na Jesenicku. Zřídili tu první humanitární základnu v Sobotíně, další přijdou na řadu podle potřeby a podle možností. Postup společně koordinují s hasičským záchranným sborem a ostatními pomáhajícími organizacemi.
Dobrovolníci Diakonie Českobratrské církve evangelické se zaměřují jednak na přímou pomoc s odklízením následků katastrofy, jednak na monitoring škod v domácnostech, a také na poskytování psychosociální pomoci, distribuci základního vybavení a techniky (vysoušeče, nářadí, ochranné pomůcky a hygiena). Diakonie má aktuálně v pohotovosti více než 400 dobrovolníků, přes 200 se nabídlo během posledních dnů, a další přibývají.
Nadále také běží sbírka, kterou Diakonie vyhlásila v noci z pátku 13. na sobotu 14. září 2024. Už tehdy bylo zřejmé, že rozsah škod bude velký a rychlá pomoc velmi potřebná. Prozatím (k 19. září) se na účtech Diakonie sešlo přes 6 mil. Kč. Některé firmy poskytly také věcné dary: například Rohlík.cz zásobuje dobrovolníky svačinami. Solidarita i ochota pomoci je opravdu velká a rozmanitá.
Ve srovnání s celkovým rozsahem katastrofy, nejsou dopady na farní sbory Českobratrské církve evangelické naštěstí tak velké. V Krnově povodeň zaplavila farní zahradu a vytopila tamější sklepy, ale naštěstí se zastavila jen pár desítek centimetrů od kostela. V Bruntále příval kompletně vyplavil novou dřevěnou přístavbu fary, která sloužila k setkávání nejen mládeže, zde budou škody určitě větší.
Diakonie Sobotín eviduje také zaplavené sklepy, a v Jeseníku musel být letecky evakuován diakonický azylový dům, který se během krátké chvíle ocitl uprostřed rozbouřeného koryta. Stavba půjde pravděpodobně k zemi, ale Diakonie tu byla pouze v nájmu a plánovala se stěhovat. Od nového roku už má zajištěny jiné prostory.
V ostatních těžce zasažených regionech, jako je Jeseník či Opava, se živel církevním objektům vyhnul. V mnoha případech byli ovšem zasaženi členové zmíněných farních sborů, jejich rodiny a přátelé. I tam se snažíme situaci postupně mapovat a být jim nablízku – symbolicky i přímou pomocí v rámci společenství.
(na snímcích: povodně v září 2024 v Krnově)
Sbory se na některých místech stávají přirozenou základnou a centrem pomoci. Někde nabízí střechu nad hlavou evakuovaným, jinde slouží jako místo setkání.
Stejně tak evidujeme několik příkladů spontánní mezisborové pomoci. Parta evangelických dobrovolníků ze sboru z Českého Těšína ve středu 18. září ráno přijela do Krnova, přivezli s sebou elektrocentrály a další vybavení, kompletně vyčistili zaplavený sklep a v místě zůstávají – přesouvají se k sousedům a také do nedalekých Brantic, kde bylo několik rodin zasaženo těžce.
Podobná skupina míří následující den z Olomouce do Opavy. Také po cestě kupují z celocírkevních prostředků uvolněných synodní radou tři elektrocentrály, kterých je v regionu stiženém masivními výpadky elektrického proudu velký nedostatek.
(na snímcích: povodně v září 2024 v Jeseníku)
Zveme k solidaritě především prostřednictvím sbírek, díky kterým lze všechnu probíhající pomoc podporovat. Ať už tu profesionální, diakonickou, nebo tu spontánní, mezisborovou (třeba právě nákupem generátorů). Děkujeme všem, kteří neváhají přispět finančně nebo svými silami a časem. A chceme být nablízku tam, kde povodeň zasáhla do životů lidí nebývalou silou.
Jsme také vděční za vlnu solidarity ze zahraničí. Nejen za finanční podporu, ale také za mnohá vyjádření účasti a neutuchající zájem.
(na snímcích: dobrovolnická mezisborová pomoc)
foto: Diakonie ČCE, Štěpán Janča, Daniela Havirová
Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.