Třetí ročník studentské literární soutěže se věnuje tématu důstojnosti

18. ledna 2024

Českobratrská církev evangelická vyhlašuje třetí ročník studentské literární soutěže s lidskoprávní tematikou. Úvahy či eseje na téma "Odtud až potud, aneb hranice důstojnosti" lze odevzdávat elektronickou formou do 20. února 2024.

„Odtud až potud.“ Třetí ročník studentské literární soutěže se věnuje tématu důstojnosti
18. ledna 2024 - Třetí ročník studentské literární soutěže se věnuje tématu důstojnosti

Kam sahají hranice lidské důstojnosti? Co ještě sneseme, a co už je „přes čáru“? Můžeme se sami nějak zasadit o to, abychom po právech druhých nešlapali, a naopak pomáhali posilovat vědomí, že právo na důstojné jednání má každý z nás?

Právě lidská důstojnost je ústředním tématem třetího ročníku lidskoprávní esejistické soutěže pro žáky a studenty. V lednu 2024 ji vyhlašuje Českobratrská církev evangelická. Soutěž probíhá ve dvou věkových kategoriích: od 10 do 15 let a od 16 do 21 let a práce je opět možné odevzdávat také v ukrajinštině.

Žáci a studenti mají za úkol vytvořit úvahu či esej a zaslat ji do 20. února 2024 elektronicky prostřednictvím formuláře na stránce e-cirkev.cz/soutez. Tam lze také najít podrobná pravidla.

Soutěž vstupuje do svého třetího ročníku. V roce 2023 se v ní sešlo přes 50 prací. Vítěze v minulosti pomáhali vybírat mimo jiné senátor, diplomat a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer, bývalá Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, novinářka a moderátorka Nora Fridrichová, novinář Konstantin Sulimenko, dramaturgyně České televize Lada Arnautová, šéfredaktor nakladatelství Albatros Petr Eliáš nebo koordinátor mezinárodní spolupráce z organizace Post Bellum/Paměť národa Jan Blažek.

Úspěšní řešitelé se i letos mohou těšit na hodnotné ceny a finanční odměny. Vyhlášení vítězů proběhne 21. března 2024 na půdě Senátu Parlamentu České republiky během konference, která se bude v rámci Týdnů proti rasismu rovněž věnovat tématu důstojnosti.

Budeme rádi, když o soutěži dáte vědět dále: ve farních sborech, na školách, v knihovnách, mezi svými přáteli a známými, ve městech či obcích... Vše podstatné najdete na e-cirkev.cz/soutez