Jak je Českobratrská církev evangelická financována?

24. listopadu 2016
Jak je Českobratrská církev evangelická financována?
24. listopadu 2016 - Jak je Českobratrská církev evangelická financována?

Pečujeme o to, co nám bylo svěřeno.

Církev je financována především z darů a příspěvků členů církve a z vlastního hospodaření. Další zdroje představují dotace státu a jiných institucí, například nadací a nadačních fondů a darů.

Od roku 1993 směřujeme k úplnému samofinancování. Tuto snahu umocnil Parlament České republiky v roce 2012 přijetím Zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Čtěte více: jak církev hospodařila v roce 2022?

Od roku 2019 je církev vázána investičním kodexem. Peníze od té doby nevkládá například do fondů, které svou činností způsobují poškozování životního prostředí, vedou k exploataci krajiny, těžbě deštných pralesů či nepřípustným zásahům do vzácných biotopů. Výrazně omezeny a postupně eliminovány jsou dále investice do podpory těžby a spotřeby fosilních paliv či nerostných surovin či do výstavby na úrodné zemědělské půdě. Naopak vítaná je podpora cirkulární ekonomiky, energetických úspor, obnovitelných zdrojů, inovativních technologií, komunitních řešení a rozvojových ekonomik v jejich snaze o snížení negativních dopadů na životní prostředí a život lidí.

ČCE nemalou část svých prostředků pravidelně směřuje do diakonických, sociálních, rozvojových, humanitárních či environmentálně prospěšných projektů.