Miloš Rejchrt obdržel Cenu Příběhů bezpráví

2. listopadu 2018

Ve čtvrtek 1. listopadu byl v pražském kině Lucerna zahájen 14. ročník projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. Během večera obdržel Cenu Příběhů bezpráví i evangelický farář Miloš Rejchrt.

Ceny Příběhů bezpráví se každoročně udělují třem pamětníkům za jejich odvážné postoje a vzdor vůči komunistickému režimu. Ocenění je výjimečné tím, že osobnosti nominují mladí lidé do 30 let.

Miloš Rejchrt je tak po loni oceněné disidentce Haně Jüptnerové dalším laureátem z řad aktivních členů Českobratrské církve evangelické. Pořadatelé letos kromě něho udělili cenu také Františku Rudlovi (in memoriam) a Anně Honové.

Miloš Rejchrt (*1946) vystudoval Evangelickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. Státní souhlas k výkonu duchovního povolání ale ztratil krátce po absolvování, už na podzim 1972. Až do pádu komunistického režimu se živil jako topič parních kotlů. Stal se jedním z prvních signatářů Charty 77 a v letech 1980 – 81 byl také jejím mluvčím. V hledáčku StB se ale ocitl už dříve díky svým vazbám na sledované disidenty. Na své okolí Miloš Rejchrt výrazně působil i skrze hudbu – už od základní školy psal vlastní písně s křesťanskými texty a v dospělosti se stal jednou z hlavních postav folkové hudební skupiny Berani.

Příběhy bezpráví

Projekt Příběhy bezpráví mapuje osudy lidí stíhaných komunistickým režimem v Československu. Zastřešuje jej organizace Člověk v tísni prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách. Během listopadu 2018 se budou na téměř 400 zapojených školách promítat čtyři filmy, které se tematicky vztahují ke komunistickému státnímu převratu v roce 1948. Projekce doplní besedy s pamětníky, historiky i s filmaři.

Zdroj: tisková zpráva/Jeden svět na školách/Člověk v tísni o. p. s.