Květnová výzva Do práce na kole láká k dopravě na vlastní pohon

2. května 2023

Právě dnes startuje měsíční výzva s názvem Do práce na kole, pěšky nebo poklusem. Bez motoru se do práce vydá na 22 000 nadšenců a nadšenkyň z celé republiky. Výzva, kterou již 13 let organizuje spolek AutoMat, pomůže nejen fyzické i psychické kondici, ale i životnímu prostředí. 

Květnová výzva Do práce na kole láká k dopravě na vlastní pohon. Letos již po třinácté
2. května 2023 - Květnová výzva Do práce na kole láká k dopravě na vlastní pohon

Přátelská atmosféra ve firmách i v ulicích, motivace k pravidelnému pohybu venku, deklarace podpory udržitelné dopravy a také přispění k lepší infrastruktuře. To je jen několik z důvodů, proč se každoročně do Květnové výzvy hlásí desetitisíce účastníků a účastnic v rámci 2 600 firem.

Do organizace se k pořádajícímu spolku AutoMat loni přidalo 45 měst, kde se uskutečnily stovky doprovodných akcí. Například v roce 2020 účastníci společně překonali přes 6,3 milionů kilometrů a ušetřili tak přes 800 tun CO₂ ve srovnání se stejnými cestami vykonanými autem.

Kdo se může zapojit? „Výzva podporuje všechny možné formy bezmotorové dopravy – kola, koloběžky, běh, chůzi, skejt nebo brusle,” říká koordinátorka výzvy Dominika Lenthárová. „Ve výzvě ale nejde o počty kilometrů, ale celkově o změnu pohledu na dopravu ve městech a naše vlastní dopravní návyky. Cílem je zamyslet se nad tím, jak každodenní výběr dopravního prostředku ovlivňuje nejen fyzickou i psychickou kondici, ale i kvalitu ovzduší, přírodu celkově a náš společný veřejný prostor,“ dodává Dominika Lenthárová. Anonymizovaná data o trasách získávaných v rámci Květnové výzvy pomáhají městům získat přehled o tom, kudy se jejich obyvatelky a obyvatelé dopravují a jakou infrastrukturu k tomu přirozeně využívají. Data Do práce na kole už takto využívají např. v Ostravě nebo v Brně.

Aktivní mobilita jako konkurenční výhoda

„Naším dalším cílem je také motivovat zaměstnavatele, aby pro své zaměstnance a kolegy vytvářeli lepší podmínky pro aktivní mobilitu,” dodává Dominika Lenthárová. V loňském roce 73 % účastníkům výzvy platili startovné jejich zaměstnavatelé. Do práce na kole pro ně představuje nenáročný a zábavný teambuilding (stmelování kolektivu), který propojí lidi napříč firmou. Podpora udržitelné mobility je zároveň pro firmu vizitkou moderní organizace, která myslí na budoucnost.

Péče o stvoření

Podobnou výzvu s názvem Do kostela na kole pořádá v křesťanském prostředí každoročně na podzim Poradní odbor pro otázky životního prostředí při SR ČCE, Ekologická sekce ČKA a Česká křesťanská enviromentální síť. Také tato akce má podpořit alternativní způsoby dopravy a zvýšit zájem o ekologii.

Foto Jan Hromádko

„Smyslem této celorepublikové ekumenické akce je propagovat cyklistickou dopravu, která je, stejně jako pěší chůze, šetrná k životnímu prostředí a ve srovnání s automobilovou dopravou nepoměrně levnější, zdravější a na kratší vzdálenosti dokonce statisticky rychlejší,“ vysvětluje Marek Drápal, předseda Poradního odboru pro otázky životního prostředí. „Strmý nárůst automobilové dopravy v posledních letech se nevyhnul ani církevnímu prostředí. V neděli jsou kostely doslova obleženy auty. Jejich majitelé si však často ani neuvědomují, jak hodně jejich, jistě velmi praktický, pomocník škodí životnímu prostředí,“ dodává.

Počátkem dubna přitom doběhla jiná výzva, kterou společně pořádají výše uvedené křesťanské iniciativy, s názvem Autopůst. „V Autopůstu jde o život, o úctu k životu. Například v protestantské tradici navazujeme na Alberta Schweitzera. Ten jistě nežádal ve své nauce nějaký nesmyslný asketismus – byl si vědom toho, že je nutno plnohodnotně žít a že žijeme v souvislostech a zažitostech jisté kultury. Dnes do ní patří i náš problematický automobilismus. Ale tak, jako radil netrhat bezmyšlenkovitě květiny, když bylo předtím nutné posíct celou louku, lze i zde radit nesedat zbytečně pro lenost či potěšení za volant, i kdyby bylo bývalo předtím nutno auto užívat,“ říká královéhradecký senior ČCE Tomáš Molnár.

Auto není vždycky rychlejší

Připadá vám, že se autem dostanete všude rychleji? Zkuste si spočítat skutečnou rychlost cesty díky kalkulačce, kterou připravili organizátoři Autopůstu. Výpočet vám také ukáže, na kolik vás přijde roční provoz auta či kolik času v něm strávíte. Zajímavé výsledky lze získat zejména u obyvatel měst (nízká průměrná rychlost vozu) s nižším příjmem, kde se ukazuje, že je ekonomicky i časově výhodnější používat právě například kolo.

Chcete se k výzvě Do práce na kole připojit, ale bojíte se, že už jste to prošvihli? Nevěště hlavu! Přihlašování je otevřeno až do 7. května. Zaregistrovat se můžete zde. Pak už jen stačí šlápnout do pedálů.

auto-mat.cz/dopracenakole.cz/ARo
foto: Jan Hromádko (AutoMat)

Zajímá vás dění v církvi?

Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.