O Lutherovi jinak

20. listopadu 2017

Macek, Ondřej a Ridzoňová, Lenka: O bouřce, Bibli a Martinu Lutherovi.
Praha: Kalich 2017. 84 stran.

O Lutherovi jinak

Martin_Luther.jpg

V souvislosti s letošním pětistým výročím počátku evropské reformace vydalo nakladatelství Kalich celkem čtyři publikace. Jako poslední z nich vychází nyní kniha s názvem O bouřce, Bibli a Martinu Luherovi, kterou připravili Lydie Férová, Ondřej Macek a Lenka Ridzoňová.

Přestože je kniha věnována především dětskému publiku, označení „kniha pro děti“ by nebylo zcela přesné. Stručný a přehledný životopis Martina Luthera, který publikace přináší, má jistě potenciál oslovit i širší (a starší) čtenáře. Lehkost a svěžest, s níž je kniha napsaná, může přijít vhod zájemcům o život a dílo Martina Luthera jakožto nenásilný úvod, který je seznámí se základními obrysy Lutherova příběhu, a přitom se nezalknou hutným teologickým či historickým textem ani přehršlí dat a termínů. I s těmi přitom kniha počítá – drobné poznámky a vysvětlivky, které doplnila Lenka Ridzoňová, objasňují nejdůležitější pojmy a reálie s Lutherovým životem spojené. Milým oživením textových pasáží jsou ilustrace Lydie Férové.

V závěru je navíc připojena kapitola Tlučení na vrata a jiné nápady, která přináší ponděty k rozličným aktivitám. Dobře tak poslouží i na náboženství, setkání mládeže, nedělní škole, dětských táborech a podobných akcích.

O bouřce, Bibli a Martinu Lutherovi je kniha, která ukázala, že i o historických postavách a církevních autoritách lze psát hravě a nenuceně, a že i velké příběhy lze vyprávět skromnými slovy.

Macek, Ondřej a Ridzoňová, Lenka: O bouřce, Bibli a Martinu Lutherovi.
Praha: Kalich 2017. 84 stran.

(Psáno pro Českého bratra 11/2017)