Vyjádření ke zprávám o znásilňování (nejen) ukrajinských žen a dívek

29. dubna 2022

"Pro akt znásilnění neexistuje žádné pochopení a vždy je za něj plně zodpovědný pachatel. Neexistuje žádný argument, který by mohl takový čin omluvit..."

Vyjádření ke zprávám o znásilňování (nejen) ukrajinských žen a dívek
29. dubna 2022 - Vyjádření ke zprávám o znásilňování (nejen) ukrajinských žen a dívek

Považujeme za morální povinnost poskytnout napadeným ženám nejvyšší možnou zdravotní i materiální pomoc a psychologickou podporu. Jde především o vyjádření úcty a respektu k jejich rozhodnutí, co dělat v případě, dojde-li při znásilnění k početí. Jejich svoboda rozhodování musí být podpořena psychologickou a materiální podporou, které vidíme jako součást základní humanitární pomoci.

Podporujeme také všechny kroky, které povedou k zastavení agrese a nastolení vlády práva na Ukrajině.

S modlitbou stojíme při všech, kdo mají moc dalšímu násilí zabránit, a prosíme, aby každý den nacházeli odvahu a rozhodnost tak činit.

S vědomím vlastní nedostatečnosti a odpovědnosti před Bohem i lidmi

Pavel Pokorný
synodní senior