Naléhavá výzva a prosba o záchranu křesťanů

14. listopadu 2016
Naléhavá výzva a prosba o záchranu křesťanů
14. listopadu 2016 - Naléhavá výzva a prosba o záchranu křesťanů

Synodní rada Českobratrské církve evangelické reaguje na dopis syrských a libanonských evangelických a protestantských křesťanů, který upozorňuje na likvidaci křesťanské církve v Sýrii a zároveň je prosbou o pomoc a podporu. Syrští křesťané i křesťané v Iráku a Libanonu se ocitli na pokraji vyhubení.

Islámský stát, který vede bojovou kampaň na území Sýrie a Iráku, likviduje všechny, kteří nepatří k radikálním vyznavačům islámu. Do skupiny, určené podle islamistů k vyhlazení, patří především křesťané. Nestačí-li křesťané uprchnout z míst, která obsadil Islámský stát, jsou muži popravováni, z mladších žen se stávají sexuální otrokyně. Islamisté zahájili konečné řešení křesťanské otázky v oblastech, které okupují.

Synodní rada ČCE oslovena výzvou syrských evangelických křesťanů se rozhodla intervenovat prostřednictvím Ekumenické rady církví u vlády ČR. Chce ji požádat, aby svou zahraniční politiku více orientovala na situaci utiskovaných a pronásledovaných, pokoušela se pomoci trpícím lidem ve zmíněných oblastech a neřídila se ve svém rozhodování pouze jednostranně ekonomickou výhodností,“ vysvětluje stanovisko synodní rady ČCE Joel Ruml, synodní senior ČCE.

Budeme se snažit hledat prostřednictvím Diakonie ČCE a spolu s dalšími evropskými církvemi možnosti, jak křesťanům ve zmíněných oblastech cíleně pomoci. Prosíme vás, sestry a bratři, o dlouhodobou modlitební i materiální podporu těchto zabíjených, týraných a pronásledovaných křesťanů. Doporučujeme vám zařadit syrské, irácké a libanonské křesťany do pravidelných přímluv,“ doplňuje synodní kurátorka ČCE Lia Valková.

Synodní rada ČCE vyhlašuje dobrovolnou otevřenou peněžní sbírku na tyto naše sestry a bratry v Kristu. Peněžní dary lze posílat na konto synodní rady ČCE s číslem: 478496703/0300 pod variabilním symbolem 911708 (variabilní symbol je možné rozšířit o čtyřmístné identifikační číslo farního sboru v případě, že je dar odesílán hromadně).

Synodní rada Českobratrské církve evangelické, 16. listopadu 2014