K záměru znovu postavit na Staroměstském náměstí mariánský sloup

14. listopadu 2016
K záměru znovu postavit na Staroměstském náměstí mariánský sloup
14. listopadu 2016 - K záměru znovu postavit na Staroměstském náměstí mariánský sloup

Záměr obnovit na Staroměstském náměstí mariánský sloup, jak si jej jako svůj jediný cíl již v roce 1990 předsevzala Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, dostal stanoviskem pražského primátora MUDr. Bohuslava Svobody nový podnět. Od chvíle, kdy primátor oficiálně prohlásil, že město s obnovením sloupu počítá již letos, se opět rozvířily diskuse, které nás provázejí po celou dobu naší svobodné historie. Argumenty pro i proti, argumenty historiků, architektů, protestantů, římských katolíků, prostých členů církví i církevních představitelů se na stránkách médií střídají a rovnou měrou tento záměr podporují i odmítají.

Existuje mnoho dobových dokumentů, které mluví pro obnovu sloupu i pro zdrženlivost v této věci. Pro současnou českou společnost nebude případná existence sloupu na Staroměstském náměstí znamenat téměř nic. Dá se očekávat, že se tento monument stane jen jedním z artefaktů, které se nacházejí v prostoru historicky a společensky exponovaného náměstí.

Společenství křesťanských církví, především těch, se kterými je spjata historie křesťanství v Čechách, však obnova sloupu citelně poškodí. Pro křesťanské církve, dnes již ve společnosti menšinové, bude tento krok s velkou pravděpodobností znamenat oslabení díla společného zvěstování evangelia a věrohodného nesení víry v Ježíše Krista, které jsou společnou věcí římskokatolické církve i církví ostatních. Zamýšlený krok nás vzájemně vzdálí, uvrhne zpět do minulosti a napomůže tomu, abychom na sebe znovu hleděli s větší nedůvěrou.

Synodní rada Českobratrské církve evangelické považuje vyhlášení primátora města v této věci za nešťastné a záměr obnovy původní podoby mariánského sloupu za ekumenicky zraňující. Domníváme se, že na místě, kde se dlouhodobě střetávaly náboženské proudy a konfese, by bylo lépe než repliku původního sloupu s jeho symbolikou a výjevy postavit monument, který by byl symbolem smíření, ekumenické vstřícnosti a spolupráce na duchovní obnově společnosti. Takového počinu, který smysluplně otevře pohled směrem do společné budoucnosti, se synodní rada ČCE může účastnit.

Synodní rada Českobratrské církve evangelické, 21. června 2012