K projevům rasismu v české společnosti

14. listopadu 2016
K projevům rasismu v české společnosti
14. listopadu 2016 - K projevům rasismu v české společnosti

V poslední době jsme znepokojeni projevy otevřeného i skrytého rasismu v české společnosti. Skrytého rasismu v mnohých z nás využívají neonacistické bojůvky, které pochodují ulicemi a vykřikují rasistická hesla. V době hospodářské recese se celý problém ještě umocňuje a k neonacistům se přidávají další lidé. V těchto dnech se tak děje zvláště v místech, kde není zvládnutý problém soužití mezi většinou a romskou menšinou.

Víme, že není jednoduché soužití s lidmi vyloučenými z většinové společnosti, s lidmi, kteří nemají dlouhodobě práci, nepoznali pravidelnost v životě, kterým rodiče neumožnili vzdělání, kteří nemají peníze.

K lepšímu soužití se nedospěje demonstracemi, které jsou zneužity představiteli neonacistických stran a skupin k šíření zlé a tupé ideologie. Takové způsoby odmítáme, protože ohrožují svobodu a důstojnost našich spoluobčanů a ve svém důsledku i nás samých. Jsou cizí našemu pojetí, které vychází z víry a z následování Ježíše Krista.

Považujeme za potřebné, aby veřejná správa, církve a neziskové organizace s menšinami trpělivě a plánovitě pracovaly.

Připomínáme, že v této věci nejde jen o práci s romskou menšinou, ale také o práci s celou společností, o překonávání zažitých nechutí, nenávistí a názorů na menšiny. Důležitá je odpovědná a pravdivá výchova dětí a mládeže a zdůraznění role rodiny jako prostoru, v němž se učíme lásce a toleranci.

Děkujeme všem, kdo se staví na odpor rasistickému myšlení i jednání a snaží se situaci u nás nenásilně řešit.

Synodní rada Českobratrské církve evangelické, 3. září 2013