K policejnímu zásahu v muslimských modlitebnách

6. května 2014
K policejnímu zásahu v muslimských modlitebnách
6. května 2014 - K policejnímu zásahu v muslimských modlitebnách

Od nepaměti v evropském a blízkovýchodním prostoru platilo, že chrám, modlitebna či kostel a universitní území, byly místem azylu. Tam okovaná bota neměla vstoupit. Intimita chrámu, kostela či modlitebny, i toho, co se tam odehrávalo, nemělo být porušeno vetřelci, kteří měli při vstupu jiné záměry, než se ztišit před Bohem. Do kostelů a chrámu se také uchylovali poražení, pronásledovaní, ohrožení. Hledali zde azyl, pomoc, milosrdenství. To, že byl narušen tento prostor a toto nepsané právo v pátek 25. dubna v muslimských modlitebnách v Praze českou policií, není dobré znamení pro věřící spoluobčany ani demokratickou společnost.

Víme přece, že v mnohých zemích našeho neklidného světa, např. v zemích komunistických a muslimských, jsou pronásledováni křesťané, mnohdy i vražděni přímo v kostelích jako nepřátelé společnosti i boha. V naší zemi toto právo v minulosti porušili jen nacisté a pak komunistická policie. Proto v nás zásah Policie ČR v muslimských modlitebnách vyvolává silné pochyby, zda policie jednala odpovědně a po právu. Vypovídá to také o necitlivém přístupu, nebo dokonce neomalenosti a špatné teoretické připravenosti příslušníků policie. Policisté měli jednat mimo bohoslužebné prostory. Prosíme vedení policie o nápravu v této věci a omluvu účastníkům muslimských modliteb.

Na druhé straně víme a jsme o tom přesvědčeni, že náboženské obřady a náboženské prostory nemají a nesmí být využívány jako zástěrka ke zlé činnosti, například k šíření rasistických, protižidovských a nesnášenlivých materiálů či ideologie, nebo dokonce navádění k nenávisti, která tak snadno přeroste v násilný čin. V takovém případě, při zásahu státní moci, nemají aktéři zmíněného jednání nárok ani právo odvolávat se na náboženské svobody v demokratickém státě.

Synodní rada českobratrské církve evangelické, 6. května 2014