Zvony připomenou konec první světové války

6. listopadu 2018

V neděli 11. listopadu od 13.30 se po celé Evropě rozezní zvony na znamení 100. výročí od konce první světové války. ČCE se přidává k této iniciativě a vyzývá farní sbory a jejich zvoníky, aby ji podpořili zvoněním.

Zvony připomenou konec první světové války
6. listopadu 2018 - Zvony připomenou konec první světové války

Nápad vznikl ve Velké Británii, kde každoročně v tento den zní ve 12.30 hod. tamního času (13.30 SEČ) zvony katedrál, chrámů, kostelů, radnic, kaplí a zvoniček. Vzhledem k jubileu by se tentokrát měla z události stát celoevropská záležitost. Zvony jednak uctí památku obětí, jednak připomenou konec válečného konfliktu, který se poprvé v dějinách stal celosvětovou bolestivou zkušeností.

V České republice podpoří zvonění Ministerstvo obrany a připojí se k němu Římskokatolická církev i členské církve Ekumenické rady církví. V roce stého výročí konce první světové války si chceme tisícovkami zvonů znějících ve stejný okamžik připomínat hodnoty, které nás spojují, a také to, jak nesamozřejmý a vzácný je mír.

Budeme rádi, když o akci budete ve svých sborech a městech informovat a zapojíte se několikaminutovým symbolickým zvoněním.