Zemřel profesor Hejdánek, signatář a mluvčí Charty 77

28. dubna 2020

V úterý 28. dubna zemřel ve věku nedožitých 93 let emeritní profesor Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a nositel řádu TGM Ladislav Hejdánek.

Zemřel profesor Hejdánek, signatář a mluvčí Charty 77
28. dubna 2020 - Zemřel profesor Hejdánek, signatář a mluvčí Charty 77

Dnes ráno zemřel Ladislav Hejdánek, významný český filozof, tvůrce, signatář a mluvčí Charty 77. Působil jako člen organizace YMCA ve čtyřicátých letech 20. století, zakládající člen reformního evangelického hnutí Nová orientace v 50. letech a časopisu Tvář. Hejdánek byl výraznou křesťanskou postavou, účastník ekumenických a mezináboženských dialogů v Praze Jirchářích na konci 60. let. Byl nezapomenutelnou osobností bytových seminářů v 70. a 80. letech. Za své politické postoje byl i vězněn.

Filozoficky byl ovlivněn Emanuelem Rádlem a teologicky J. L. Hromádkou. Patřil mezi žáky Jana Patočky. Po roce 1989 působil jako profesor na Evangelické teologické fakultě a Filozofické fakultě UK v Praze.  V roce 1984 obdržel Cenu Jana Palacha, v roce 1987 čestný doktorát amsterdamské univerzity, v roce 1992 francouzský řád Rytíř umění a písemnictví a v roce 1995 řád T. G. Masaryka III. třídy.

Zemřel krátce před svými 93. narozeninami v Praze. Má čtyři dcery.

Na podzim 2019 natočil své životní vzpomínky v rámci projektu Paměti národa.

Autor: Jan Kirschner/Christnet.cz

Foto: Přemysl Fialka – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj