Vánoce 2020

22. prosince 2020

Vánoce v roce 2020 budou jiné, než jsme zvyklí. Jiné hlavně v tom, že možnost trávit je uprostřed svých blízkých, přátel, ve sboru..., bude pro letošek omezená. Níže vám nabízíme přehled možností, ke kterým se můžete připojit alespoň virtuálně. Zveme vás k prožití bohoslužeb, k poslechu písní a vánočních her, ke sledování videí s improvizovanými dětskými představeními a pozdravy.

Vánoce 2020
22. prosince 2020 - Vánoce 2020

Online bohoslužby, texty pobožností na doma, vánoční zpívání, divadla a přestavení...

Jednotlivé sbory přidávají na své weby opravdu mnoho pozvánek a podnětů ke společnému nebo individuálnímu zamyšlení. Především vysílání online bohoslužeb, ale ve vánočním čase také dětská divadla a pásma, rozhlasové hry, podcasty, zastavení, meditace, hudbu nebo třeba psané podklady pro domácí pobožnosti...

Aby byly všechny tyto obsahy pohromadě na jednom místě, připravili jsme podrobný rozcestník, do kterého se mohou sbory přidat a dát tak najevo, že tuto možnost nabízí. Symbolem vánočních materiálů vám bude ikona stromečku, která vás (po kliknutí) zavede na webové stránky daného sboru, kde materiály a rozličná pozvání najdete. V samotné tabulce najdete i standardní přímé odkazy na YouTube kanály a další sociální sítě, případně na textové podklady.

Kromě rozmanitých sborových programů dále nabízíme také ty televizní:


Televizní program:

Štědrý den (24.12.2020)

Vánoční promluva synodního seniora Daniela Ženatého na druhém kanálu České televize od 16.35 hod. Pořad bude možné přehrát i online na tomto odkazu.

Narození Páně (25.12.2020)

Televizní bohoslužbu na Boží hod vánoční přenáší od 9.30 hod. rovněž na programu ČT2 Česká televize z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 8 – Kobylisích. Bohoslužbu povede Ondřej Kolář. Online bude k dispozici na této stránce.

Nový rok

V pátek 1. ledna 2021 zve Česká televize k přímému přenosu tradiční Novoroční ekumenické slavnosti. Od 18.00 hod. na programu ČT 2 z kostela Slezské církve evangelické a. v. z Návsí u Jablunkova. Tématem pro tento ročník je "VÍRA činná, NADĚJE vytrvalá a LÁSKA usilovná".


Pastýřský list synodního seniora

"V moci narozeného Krista nemusíme pasivně čekat na to, jak to všechno dopadne. Tím bychom jen ničili neopakovatelnou hodnotu každé nové minuty, která je nám dána," píše do všech sborů a kazatelských stanic ČCE synodní senior Daniel Ženatý. Jeho pozdrav, povzbuzení a výzvu nabízíme zde:

Modlitba pro vánoční čas

Hospodine, Bože náš,

přicházíme k Tobě v čase Tvého narození, Tvých narozenin podarováni i obtěžkáni se srdcem volajícím vděčností i beznadějí.

Děkujeme Ti za první Vánoce, které nebyly ani trochu idylické. Mladičká dívka v očekávání, kterou málem ukamenovali, a Josef, který se jistě musel prát s pochybnostmi a ponížením. Odmítnutí, špinavý chlév, následný útěk do nemilovaného Egypta. Narození zaplacené prolitou krví nevinných dětí, které byly zavražděny na příkaz Heroda. I z této bolesti vzešla naděje, odhodlání jít dál a nevzdávat se.

Děkujeme Ti Bože, že jsi mezi nás přišel jako bezbranné nemluvně plně závislé na péči druhých, že sis prošel cestou člověka od začátku až do úplného konce, že pro Tebe neexistuje žádná těžkost, žádný hřích, který by nebylo možné překonat.

Děkujeme Ti za tyto první neidylické Vánoce, za to, že nám ukazuješ jiné hodnoty, než které nabízí ukřičený svět kolem. Děkujeme za Tvé tiché světlo, které se nevtírá, nevnucuje se, ale dokáže v člověku vykřesat velké věci.

Myslíme na ty, pro které Vánoce nejsou šťastně ani veselé, kteří ztratili své blízké, které opouští zdraví i naděje, kteří spíše než na radovánky musí myslet na to, jak vůbec přestát náročnou finanční situaci, kteří jsou zranění a jejich srdce zatvrzená jako kámen.

Pomoz nám probouzet v nás to nejlepší, to, co přebije strach, úzkost, slabost a nejistotu. Kéž bychom měli moc úsměvem a dobrým slovem léčit tento svět.

Pomoz nám najít odvahu a dychtivost učit se novým věcem. Dát všanc každou hřivnu od Tebe darovanou. Netopit se ve všednosti dní.

„Mnoho divů jsi už vykonal, můj Bože, Hospodine, ve Tvých úmyslech s námi se Ti nevyrovná nikdo. Chci je rozhlašovat, mluvit o nich, je jich tolik, že je vypovědět nelze.“ (Ž 40)

Děkuji Ti za to, jak jsi mě svým požehnáním proměnil a na jaké dobrodružné cesty se mohu s důvěrou vydávat, Hospodine, Bože náš, Králi Vesmíru.

Amen.

Modlitbu připravila Natálie Palková, 22 let, studentka molekulární biologie, Svitavy


Hudba a mluvené slovo

Poslechněte si vánoční pozdrav člena synodní rady Pavla Pokorného na téma písně Narodil se kristus Pán

K poslechu je pro vás připraven výběr adventních a vánočních písní a hudby. Celkem čtyři a půl hodiny písní z evangelického zpěvníku, doprovodů od Pavla Klineckého, klasické hudby a dalších.

Biblická zastavení, fejetony, úvahy a zamyšlení kazatelů a kazatelek Českobratrské církve evangelické jsou připraveny zde (denní úvahy), zde (týdenní) a zde (prázdninové).

Pro letošek vás speciálně zveme k poslechu jedné speciální rozhlasové hry. Autorka scénáře Ruth Jochanan Weiniger se inspirovala romskou legendou o Sáře Kaľi, kterou ústrojně vtělila do vánočního příběhu. Hru pod režií Venduly Gutové nahráli romští aktivisté Ivana Magda Farahani, Jozef Miker a členové rokycanského evangelického divadelního sboru TESCO (Talentované Evangelické Skromné Církevní Osobnosti).

Druhým příběhem je scénář na motivy Parabible Alexandra Fleka, který připravil Jaroslav Pechar a nahrál jej tým dobrovolníků kolem redakčního okruhu časopisu Český bratr. Vánoční speciál "Najdete ho jako miminko" je k poslechu na platformách SoundCloud, Spotify, Google Podcasts Apple iTunes nebo třeba ČeskéPodcasty.cz.

Vánoční číslo časopisu Český bratr

Prosincové číslo měsíčníku Český bratr přináší téma Naděje. Je k dispozici v elektronické podobě (PDF) a budeme rádi, když jej nabídnete i svým blízkým, přátelům a známým. Najdete jej v tomto článku.

Přání

Nechť vás o Vánocích i v roce 2021 provází pokoj Boží. Je lepší než jakákoli naše představa. A nadto je dáván všemu lidu. Tedy každému z nás.

Vánoční slovo ředitele Diakonie ČCE Jana Soběslavského.