Českobratrská církev evangelická pokračuje v přechodu na finanční soběstačnost. Prostředky od státu průběžně investuje a zároveň pokračuje i v navyšování příspěvků farních sborů a v rozvoji investiční strategie s cílem zajistit dlouhodobé financování platů duchovních po ukončení státní podpory. V roce 2024 činil celkový čistý zisk z investic 50 milionů korun.
Před dvanácti lety začala odluka církví od státu. I Českobratrská církev evangelická (ČCE) se učí samostatně hospodařit a chystá se na úplnou soběstačnost. Od státu dostává od roku 2013 dva typy plateb:
Prvním je příspěvek na činnost, který v roce 2024 činil 45,6 milionů korun. Ten pokrývá část mezd duchovních, snižuje se o 5 procent každý rok a přestane být vyplácen v roce 2029.
Druhou část tvoří finanční náhrady, kdy do roku 2042 dostane ČCE postupně 2,267 miliardy korun plus navýšení o inflaci v době vyplácení.
Na počátku se církev rozhodla, že veškeré obdržené prostředky, které nepotřebuje v daném roce k pokrytí platů duchovních a k financování projektů stanovených synodem (jako jsou granty, podpora Diakonie a Evangelické akademie), vloží ke zhodnocování do investičních fondů a nákupu realit.
Pravidelné výnosy z těchto investic mají spolu s příspěvky sborů do Personálního fondu pokrýt mzdové náklady na platy duchovních. Jak velkou část pokryjí výnosy z investic, to je jedna z hlavních otázek sborů. Cílem je, aby výnosy z investic pokrývaly co největší náklady.
Skutečnou výši budoucích nákladů ovlivňuje několik faktorů, kdy hlavní jsou dva: počet úvazků duchovních a výše platů. V roce 2028 mají být průměrné mzdy duchovních ČCE na úrovni 1,2 mediánu mezd v Česku v roce předešlém, což závisí hodně na mzdové inflaci. Lze ale říct, že při současné strategii fondů a odhadované průměrné mzdové inflaci ve výši 4 % lze očekávat podporu z celocírkevních peněz (tedy výnosů investic) na mzdy duchovních ve výši zhruba 30 %. Na bedrech sborů bude ležet zbytek, tedy zhruba 70 % nákladů.
Je třeba přiznat, že dosavadní příspěvky sborů do Personálního fondu ani zdaleka nestačí na pokrytí nákladů na mzdy duchovních a tvoří zatím zhruba 50 % z nich. Kromě příspěvku na činnost od státu, který ale končí již v roce 2029, se tedy na mzdy již nyní rozpouští i část peněz z finančních náhrad. Aby se nespotřebovalo příliš, a zbylo něco jako základ pro budoucnost, rostou zároveň odvody sborů do Personálního fondu.
Mezi lety 2013 – 2022 byla strategie ukládání prostředků konzervativní a odrazilo se to na výši výnosů, které pokrývaly stěží inflaci, někdy ani to ne. I proto synod schválil změnu investiční strategie a v roce 2022 také došlo k výběru nových správců fondů. Odvážnější strategie se již projevuje. Na investování dohlíží investiční výbor složený z kvalitních ekonomů či bankéřů z řad církve.
Majetek Personálního fondu obhospodařují dvě společnosti. V rámci vlastní akciové společnosti ČCE Reality církev také nakupuje a spravuje nemovitosti. Z finančních náhrad obdržených v roce 2024 vložila ČCE do fondů a do realit dalších 20 milionů korun.
Fond A (obhospodařuje společnost WOOD & Company) za rok 2024 vynesl po odečtení poplatků 11,1 %, což činí 26,6 milionů korun. Celkově je ve fondu již 267 milionů korun.
Fond B (obhospodařuje společnost EnCor) za rok 2024 vynesl po odečtení poplatků 10,3 %, což činí 23,4 milionů korun. Celkově dosahuje majetek fondu téměř 253 milionů korun.
Celkový čistý zisk obou investičních fondů za rok 2024 tedy činí rovných 50 milionů korun.
ČCE Reality spravuje téměř 1250 hektarů nemovitostí a tři nájemní domy (dva v Brně a jeden v Českých Budějovicích). Celková tržní cena spravovaného majtetku ke konci roku 2024 přesahuje 551 milion Kč. Všechny nemovitosti jsou propachtovány, resp. pronajaty, a zisk se přičítá k ocenění nemovitostí.
Celková hodnota majetku personálního fondu (včetně provozní části, poskytnutých půjček a dalších drobných aktiv) ke konci roku 2024 je 1,365 mld. Kč.
(...lze přehrát i na YouTube kanálu ČCE.)
Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.