V první školní den, 2. září 2024, zahájilo svoji činnost Evangelické gymnázium v Brně. Stává se tak vůbec prvním gymnáziem provozovaným pod hlavičkou Českobratrské církve evangelické.
V pondělí 2. 9. 2024 proběhlo v Brně slavnostní otevření nového církevního Evangelického gymnázia (Egy). To vzniká jako další školské zařízení při základní škole Filipka (oficiálně Škola příběhem – církevní základní škola a gymnázium). Zařadí se tedy do rodiny již celkem osmi škol Evangelické akademie, jejímž zřizovatelem je Českobratrská církev evangelická. Evangelické gymnázium je po dlouhých 106 letech vůbec první školou tohoto typu v České republice.
Přestože název školy působí popisně, zakladatelé jej dlouhou dobu promýšleli. „Dlouho a poctivě jsme o tom diskutovali. Nakonec jsme se shodli na Evangelickém gymnáziu. Spíše jsme při tom mysleli na tradici evangelického školství. Chtěli bychom jít ve stopách toho, co tu v minulosti bylo,“ osvětlila v rozhovoru s Danielem Ženatým pedagožka Alžběta Macková.
Evangelické gymnázium chce svým studentům nabídnout vzdělávání s důrazem na čtenářskou a textovou gramotnost, etickou výchovu či výchovu ke společenské a občanské zodpovědnosti. Věnovat se chce také ekologii a environmentální zodpovědnosti, a to také prostřednictvím časté výuky v přírodě, na výjezdech, expedicích či exkurzích.
Školu povede tým kolem Ruth Konvalinkové, která již šestým rokem působí jako ředitelka základní školy Filipka. „K celé věci přistupujeme s velkou pokorou. Ti, co tvoří Filipku, a nyní i nové gymnázium, mají jedno společné: pracují s nadšením a osobním nasazením. Především jim tedy vděčíme za to, že raketa Filipky vyletěla na brněnské vzdělávací nebe rychleji, než jsme čekali, a usadila se na něm napevno. A z úspěchu Filipky vyrůstá Egy,“ uvedla. Ocenila také důvěru, kterou školám projevila církev. „Jsme rádi, že patříme do svazku škol Evangelické akademie,“ doplnila.
Slavnostní den zahájila bohoslužba v kostele J. A. Komenského („Červený kostel“), kterou vedli faráři místního sboru Ondřej Macek a Iva Květonová. Ondřej Macek si pro své kázání vybral biblický příběh o dvou stavitelích (Lk 6,47–49).
(vlevo: synodní kurátor Jiří Schneider a senior Brněnského seniorátu Filip Keller)
„Moudrost není jen to, co se jde naučit. Moudrost je i to, co musí být člověku nabídnuto, otevřeno shůry. A tak vám, studentům, přeji dobré a pevné hloubení základů, které vás v životě podrží. Přeji vám, abyste byli na Egy zváni ke hledání moudrosti,“ řekl. Společně pak s kolegyní Ivou Květonovou přítomným studentům i zástupcům školy předali symbolické „lopaty“ (lžíce) na hloubení moudrosti.
Záznam bohoslužby ke zhlédnutí zde
Prostor byl i na pozdravy hostů z církevního prostředí. „Chtěl bych na tomto místě poděkovat brněnským sborům a celému seniorátu, že to, co tady vzniká, vzaly za své a činí k tomu konkrétní kroky,“ vyzdvihl synodní kurátor Jiří Schneider.
Jménem samotného Brněnského seniorátu promluvil jeho senior Filip Keller. Ten vyjádřil vděčnost za to, že v regionu se podařilo zřídit již pětici evangelických církevních škol. „Stalo se celkem zřejmě úsilím, vůlí a odhodláním konkrétních jednotlivců, že na území Brněnského seniorátu je zvýšený výskyt škol Evangelické akademie. Je to povzbuzující a nadějeplné, že tento trend pokračuje i dalším stadiem, totiž Evangelickým gymnáziem.“ Podtrhl dobré vztahy, založené především na lidském porozumění a vstřícnosti. „Seniorát není se školami nijak institučně provázaný, přesto zde vnímám velkou sounáležitost a jsem za to velmi vděčný,“ doplnil.
(zleva: farář Ondřej Macek, farář Štěpán Hájek, synodní kurátor Jiří Schneider)
Příběh obou škol (Filipky a Egy) připomněl farář evangelického sboru v Brně-Husovicích Štěpán Hájek, který na Filipce vyučuje biblickou dějepravu. „Pro faráře je skvělé, když se ve sboru vynoří naprosto spontánní iniciativa a na konci jsou tak úžasné věci jako vznik nové školy. Mně se to poštěstilo. Vznikla základní škola Filipka, která si získala krásné renomé. Přiznám se, že by mě ani ve snu nenapadlo, že za pět let budeme otevírat gymnázium. A tak chci moc poděkovat paní ředitelce Ruth Konvalinkové a jejímu okruhu spolupracovníků, díky nimž obě školy vznikly,“ uvedl.
Po skončení bohoslužby se přítomní přesunuli do nedaleké Opletalovy ulice do budovy tzv. Zelené fary. Zde po drobném občerstvení pokračoval další oficiální program, kterým provázel Ondřej Macek.
Se svými pozdravy a gratulacemi vystoupila řada vzácných hostů, například ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek či ministr životního prostředí a bývalý náměstek primátora Města Brna Petr Hladík. Ten ocenil, že nové gymnázium přispěje k rozšíření nabídky středoškolského vzdělávání v regionu. „Jako rodič moc dobře vím, že kapacity středního školství v Brně chybí. A proto je dobře, že se Evangelické gymnázium povedlo otevřít,“ uvedl.
(zleva: ministr životního prostředí Petr Hladík, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek)
Potvrdil to i jihomoravský hejtman Jan Grolich. „S paní ředitelkou jsme se bavili o výhledu do budoucna, o další třídě. Ze strany kraje bychom to uvítali,“ dodal. Náměstek ministra školství Jiří Nantl se pozastavil nad tím, že úřední procesy spojené se zřízením nové školy jsou poměrně složité a zdlouhavé. „Stát by mohl být vlídnější a rychlejší. V současnosti je to procedura nejméně na rok. Chtěl bych, aby se nám ji podařilo zkrátit, aby byl celý proces svižnější,“ přislíbil.
Gymnázium se podařilo otevřít také díky podpoře místní části Brno-Židenice a jejímu starostovi Petru Kuncovi. Ten připomněl, v jakém stavu byla na počátku školní budova na Filipínského ulici. „Byla to původní budova první školy v Židenicích z konce 19. století a tomu také odpovídal její technický stav.“ Ve škole byla například špatná elektroinstalace, nevyhovující okna či nehospodárný systém vytápění. „V průběhu pěti let jsme postupně opravili to nejhorší, aby se ve škole dalo aspoň nějak být – aby nevlhly podlahy, budova nepromrzala," nastínil. Přislíbil, že v opravách a údržbových pracích na budově chce městská část pokračovat i nadále.
Při slavnostním ceremoniálu nechyběla ani koordinátorka škol Evangelické akademie Helena Wernischová, která přečetla část „Modlitby člověka mladého za dokonalou hotovost srdce k sloužení Bohu“ Jana Amose Komenského.
Po úvodních promluvách se ředitelka školy Ruth Konvalinková ujala samotného oficiálního otevření školy, a to prostřednictvím symbolického odhalení vývěsní tabule s názvem školy. Ta bude v budoucnosti označovat vstup do školy přímo na budově v Židenicích. V té však v současnosti probíhají stavební práce, a tak nebylo možné odhalení provést přímo na místě.
(zleva: ředitelka a zakladatelka školy Ruth Konvalinková, koordinátorka škol EA Helena Wernischová, slavnostní přípitek)
Od příštího roku by mělo gymnázium sídlit právě také v budově Zelené fary v Opletalově ulici, kde již jedna ze škol Evangelické akademie (Vyšší odborná škola sociálně právní) působí. Vzhledem k nutnosti adaptace vnitřních prostor budovy pro potřeby výuky bude v prvním roce výuka probíhat výhradně v budově Filipky v Židenicích, v budoucnosti bude rozložena mezi obě adresy. Škole se totiž podařilo od městské části získat pro své využití i druhé patro budovy, které měla dosud v pronájmu jiná právnická osoba.
Přestože je Evangelické gymnázium zbrusu novou školou, již v prvním ročníku zaznamenalo převis zájemců o studium. Do lavic by mělo v prvním ročníku usednout 28 studentů, hlásilo se jich přitom přes 60. Celková kapacita všech čtyř ročníků by pak měla být 112 studentů.
Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.