Unikátní výzva zdvojnásobí Svatodušní sbírku

16. května 2023

Letošní Svatodušní sbírka podpoří výstavbu Domova Pomněnka v Novém Městě na Moravě. Zařízení pro lidi s Alzheimerovou nemocí staví Diakonie ČCE a spolupracuje při tom s tamějšími evangelíky. Právě ti se rozhodli pro výjimečnou výzvu: každou darovanou korunu zdvojnásobí.

Unikátní výzva zdvojnásobí Svatodušní sbírku
16. května 2023 - Unikátní výzva zdvojnásobí Svatodušní sbírku

Pomněnka by měla být dokončena v únoru příštího roku. Domov s kapacitou 30 lůžek nyní přechází z fáze hrubé stavby k postupnému vnitřnímu vybavování. Tvoří se instalace a chystá se veřejná zakázka na vybavení objektu. Letos v dubnu se také otevřela registrace pro zájemce o péči.

Milion pro Pomněnku

Protože se nové zařízení rodí v úzké spolupráci Diakonie ČCE a evangelického farního sboru v Novém Městě na Moravě, rozhodli se tamější evangelíci podpořit zdárné dílo neobvyklou výzvou: "Náš sbor uvolnil ze svých rezerv 1 milion korun. Za každou vaši darovanou korunu v rámci Svatodušní sbírky přidáme korunu naši, a to až do výše jednoho milionu korun," zvou zástupci sboru k účasti na sbírce, která proběhne v neděli 28. května 2023 ve všech kostelích a modlitebnách Českobratrské církve evangelické.

Takto vybrané prostředky plánují věnovat na nákup vybavení domova, konkrétně na pečovatelská lůžka, antidekubitní matrace, křesla, stoly, židle, nábytek do kaple, vybavení společné koupelny a další.

Finance ze sbírek jsou přitom podstatným zdrojem. "Drobní dárci a Společenství dárců Diakonie ČCE se na financování stavby podílejí částkou 21 milionů korun. Na začátku dubna 2023 již tito dárci poskytli 9,8 milionů korun," vysvětlují novoměstský farář Ondřej Ruml a kurátor sboru Petr Hladík.

Moderní domov pro seniory

Pomněnka je koncipována jako moderní stavba, která odpovídá standardům současné doby. Její zelená střecha zadrží vodu, teplo pro vytápění objektu se bude čerpat ze země, využije se i zbytkové teplo. Uzavřený dvůr skýtá bezpečí pro pobyt klientů a stavba je navíc umístěna v krásném prostředí, které navazuje na městskou odpočinkovou zónu, takže umožní klientům a jejich rodinným příslušníkům procházky bezbariérovým prostředím. "Co se týče přístupu ke klientům, chceme využít zkušeností z našeho mateřského domova v Myslibořicích, kde o klienty s demencí pečujeme už více než 30 let," konstatuje tamější ředitelka Michaela Grmelová.

Podpora církve i dalších organizací

Stavba Domova Pomněnka je financována z více zdrojů. Tím hlavním je dotace Ministerstva práce a sociálních věcí. Dílem přispívají kraj Vysočina a Nové Město na Moravě. Významnou částí se podílí také Společenství dárců Diakonie. Zbytek hradí myslibořické středisko z vlastních rezerv, část pokryje úvěrem. Na vybavení domova poslouží výtěžek z veřejné sbírky a právě také Svatodušní sbírka 2023.

"Naším cílem je získat ve veřejné sbírce celkově šest milionů korun. V únoru 2023 jsme měli už dva miliony korun. Věřím tedy, že se nám plán podaří splnit a díky tomu pořídíme včas vybavení domova a budeme moci co nejdříve po kolaudaci přijímat první klienty," uzavírá kurátor novoměstského sboru.

21. května 2023 – Chceme vás vyzvat ke společné modlitbě (napříč sbory i regiony) za zdárné dokončení Domova Pomněnka
28. května 2023 – Chceme vás povzbudit ke štědrosti v rámci celocírkevní Svatodušní sbírky

Více podrobností o projektu i o možných dalších formách podpory najdete na webu domovpomnenka.cz.