Tábor v Bělči získal ocenění za systém ohřevu vody sluncem

12. července 2022

Tábor Jana Ámose Komenského v Bělči nad Orlicí vlastněný a provozovaný Českobratrskou církví evangelickou získal ocenění Roman Juriga Eco-Church Award, které od roku 2017 uděluje Evropská křesťanská environmentální síť (ECEN). Tuto cenu získávají církevní projekty vznikající se zřetelem na ochranu životního prostředí, které se mohou stát vzorovými řešeními i pro další církevní organizace jinde v Evropě.

Tábor v Bělči získal ocenění za systém ohřevu vody sluncem
12. července 2022 - Tábor v Bělči získal ocenění za systém ohřevu vody sluncem

Tábor v Bělči byl oceněn za systém ohřevu vody za pomoci solárních kolektorů umístěných na hlavní budově, který zajišťuje teplou vodu tekoucí z kohoutků v celé hlavní budově tábora, v kuchyni, v jídelně a v letních umývárnách. Porota ocenila, že systém přispívá k ekologičtějšímu provozu areálu, šetří peníze a současně slouží i jako inspirace pro možné podobné systémy ve sborech, domácnostech, firmách či školách tisíců návštěvníků, kteří ročně do tábora zavítají.

Symbolické předání ocenění proběhlo 15. června 2022 v rámci každoročního shromáždění ECEN, které se konalo online, a kterého se zúčastnili zástupci církví z celé Evropy.

Po předání ocenění proběhlo představení oceněného projektu, tábora v Bělči a jeho aktivit i samotné Českobratrské církve evangelické. Správce tábora v Bělči Václav Španihel v rámci prezentace také nastínil některé z dalších kroků směrem k úspornějšímu provozu, které se v táboře chytají – výměna starých oken za izolační, vytápění pomocí tepelných čerpadel a splachování tzv. šedou vodou, tedy čistou odpadní vodou, která by jinak skončila bez dalšího využití.

Kromě symbolického uznání získal tábor také finanční odměnu a s odstupem několika týdnů dorazil poštou i balíček s pamětní destičkou, která se bude skvět na zdi v hlavní budově tábora.

plaketa-RJA2022_foto-Belec

Spolu s táborem v Bělči byla cena udělena také projektu SAGE farnosti Sv. Anny v Dublinu v Irsku, v rámci kterého se členové a členky farnosti dlouhodobě zapojují do řady aktivit souvisejících s ochranou životního prostředí – od úsporných úprav kostela až po spolupráci se středoškoláky zapojenými do protestů Fridays for Future.

text: David Pfann, foto: archiv

Systém solárního ohřevu užitkové vody v areálu Tábora J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí

  • aktuální instalace solárních kolektorů zahrnuje systém 24 panelů a akumulačních nádrží na tisíce litrů vody
  • slunce ohřívá vodu do 24 sprch, 53 umyvadel a jedné vany
  • celková plocha kolektorů je 54 m2
  • díky viditelnému umístění má také edukační rozměr - areál tábora ročně navštíví tisíce lidí, mimo jiné ze školek, škol, zájmových organizací a sportovních klubů, členové farních sborů apod.
  • kromě environmentálního rozměru mají solární kolektory také významný ekonomický přínos - v hlavní sezóně (od května do září) pomohou uspořit značné množství energie, protože ohřev teplé užitkové vody je z hlediska provozu rekreačního střediska jednou z energeticky nejnáročnějších položek (roční úspora v řádu mnoha desítek tisíc korun při cenách z r. 2020)
  • středisko v Bělči je aktuálně jednou z projektových priorit Ústřední církevní kanceláře ČCE s cílem snížit energetickou náročnost provozu i jeho dopady na životní prostředí

_DSC0395