Synodní rada blahopřála kardinálu Dukovi

2. května 2018

Představitelé Českobratrské církve evangelické zaslali blahopřejný dopis Dominiku kardinálu Dukovi k jeho 75. narozeninám.

Synodní rada blahopřála kardinálu Dukovi
2. května 2018 - Synodní rada blahopřála kardinálu Dukovi

Synodní rada v něm vyjádřila vděčnost za četné ekumenické vztahy v různých oblastech života církví i společnosti a ocenila Dukovu otevřenost a projevené úsilí v mezicírkevním dialogu. Popřála kardinálovi Boží milost, dobré zdraví a naději pro všechna jednání a rozhodování.

Dominik kardinál Duka je 36. českým arcibiskupem a 24. primasem českým. Narodil se 26. dubna 1943, studoval teologii v Litoměřicích a byl přijat do tajného noviciátu dominikánů. V roce 1970 byl vysvěcen na kněze. Jeho duchovenská činnost se postupně ocitla v hledáčku představitelů tehdejšího totalitního režimu. Vše vyvrcholilo začátkem osmdesátých let, kdy byl odsouzen a uvězněn. V roce 1998 přijal biskupské svěcení a o 14 let později byl ve Vatikánu oficiálně jmenován kardinálem.

Letos se Dominik kardinál Duka dožívá 75 let. V souladu s kanonickým právem při této příležitosti zaslal papeži Františkovi svůj rezignační dopis. Ten může demisi přijmout, nebo naopak mandát prodloužit a požádat kardinála o další roky ve službě.