Setkání před kostelem připomnělo oběti romského holocaustu

1. srpna 2019

V předvečer Památného dne romského holocaustu, ve čtvrtek 1. srpna, se před budovou žižkovského komunitního centra „Žižkostel“ sešly desítky lidí, aby připomněly romské oběti druhé světové války.

Setkání před kostelem připomnělo oběti romského holocaustu
1. srpna 2019 - Setkání před kostelem připomnělo oběti romského holocaustu

Faráři z Českobratrské církve evangelické a Církve československé husitské Mikuláš Vymětal a Zdeněk Břeň přečetli jména 13 romských dětí, které zemřely v koncentračním táboře v Letech u Písku. Nejmladšímu dítěti – Maxmiliánu Růžičkovi (13.10.1942-28.11.1942) - byl přitom pouhý měsíc. Celkově zde zemřely stovky dětí i dospělých lidí, především hladem a na nemoci z podvýživy.

Za každé přečtené jméno zahynulého dítěte zapálily přítomné děti svíčku. „Připomínáme si tyto děti, které zemřely už dávno, abychom se ujistili, že ani Bůh na ně nezapomněl“, dodal k tomu Mikuláš Vymětal. Další svíčky pak hořely symbolicky i za ostatní oběti násilí na celém světě. Happening uzavřela chvíle ticha. Pod romskou vlajkou zazněla i světová romská hymna Gelem gelem, popisující romský holocaust v Chorvatsku.

„Utrpení nevinných dětí si připomínáme také proto, protože chceme, aby se už nikdy v budoucnu neopakovalo,“ dodal M. Vymětal.

Na zahradě místního komunitního centra poté následovala oslava poloviny prázdnin společným jídlem, sousedským posezením a programem pro děti.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka téměř 2 898 Romů a Sintů. Celkový počet obětí romského holocaustu se jen stěží odhaduje. Někteří byli zavražděni v jiných koncentračních táborech, další postříleni a pohřbeni do masových hrobů. Romové z celé Evropy si proto tento den připomínají jako Památný den romského holocaustu.