S představiteli církve o situaci na Ukrajině

7. března 2022

Český rozhlas Plus věnoval ve dvou víkendových rozhovorech prostor představitelům evangelické církve. V sobotu 5. března byl hostem Lucie Vopálenské synodní senior Pavel Pokorný. U mikrofonu nedělní Vertikály se pak sešli synodní kurátor Jiří Schneider a kazatel ČCE Martin C. Putna.

S představiteli církve o situaci na Ukrajině
7. března 2022 - S představiteli církve o situaci na Ukrajině

Lucie Vopálenská hovořila s Pavlem Pokorným například o tom, jak církve tváří v tvář válečnému konfliktu pomáhají, o vlně nenávistných komentářů, kterou na sociálních sítích způsobilo vypsání diakonické sbírky na pomoc Ukrajině. Dotkli se ale také třeba toho, zda je přípustné za aktuální situace přispívat na zbraně nebo zda se synodní senior modlí za ruského prezidenta V. Putina.

Nedělní pořad Vertikála přinesl aktuální rozhovor synodního kurátora a bývalého diplomata Jiřího Schneidera s výpomocným kazatelem Českobratrské církve evangelické a literárním historikem Martinem C. Putnou. Tématem byla tentokrát role církví v současném Rusku. Jak se v konfliktu angažuje ruská pravoslavná církev? Kde končí víra a začíná politika?