Rok od začátku války se rozzáří „Světlo ve tmě“

17. února 2023

Uplynul rok od invaze Ruska na Ukrajinu. Mnohé vzal, ale něco nám i dal. Pojďme to společně sdílet. Večer s ukrajinskými hosty, hudbou a jídlem proběhne v pátek 24. února 2023 od 18.00 hod. v pražském kostele U Martina ve zdi.

Rok od začátku války se rozzáří "Světlo ve tmě"
17. února 2023 - Rok od začátku války se rozzáří „Světlo ve tmě“

24. února 2023 uplyne přesně rok od útoku Ruska na Ukrajinu. Válka vnesla do našich životů pro mnohé dosud nepředstavitelnou podobu zla. Byl to rok plný utrpení, teroru a strachu. Ale také neuvěřitelné odvahy, síly a odhodlání bránit svou svobodu, pomáhat druhým, vytrvat... Pro mnohé z nás to byl také rok nových setkání, nových situací, modliteb a volání po pomoci, po uchopitelné naději.

V kostele U Martina ve zdi (Martinská 8, Praha 1) si chceme společně připomenout příběhy pomoci a poděkovat za vše dobré, co nás během toho roku potkalo. A také nezapomínat na teroristické činy a zlo, které se i v těchto dnech stále odehrává na Ukrajině.

Akci Světlo ve tmě pořádají dvě střediska Diakonie ČCE, které se od prvních dnů války starají o přímou pomoc na Ukrajině i o pomoc uprchlíkům v České republice. Především půjde ale o setkání s ukrajinskou komunitou, které v rámci všech našich programů pomáháme. Čeká nás večer plný sdílení, kultury a rozjímání nad tím, co nám uplynulý rok vzal, ale také dal.

Jak pomáhá Diakonie? Čtěte více na webu rádia Proglas...

Během večera se návštěvníci budou moci seznámit s ukrajinskou hudbou a uměním. Na akci vystoupí kyjevská rodačka Veronika Pozniak, která působila v etno kapele Yagody a v současné době je studentkou pražského DAMU. Veronika zazpívá a návštěvníky naučí ukrajinskou lidovou píseň Hey Sokoly. Připravena bude autorská výstava obrazů Kateryny Dobroyer. Za Diakonii ČCE a Českobratrskou církev evangelickou vystoupí Kristina Ambrožová ze Střediska humanitární a rozvojové spolupráce a Martin Balcar, kteří shrnou, co se za tento rok společnými silami povedlo pracovníkům Diakonie a církevním sborům ve spolupráci s ukrajinskými dobrovolníky.

O pomoci ve farních sborech ČCE psal časopis Český bratr zde...

Zamyšlení nad tématem války a naděje přinese synodní senior Pavel Pokorný. Následovat bude prostor pro sdílení, hudbu a ochutnávku ukrajinských dobrot. Srdečně zveme k otevřenému setkání a budeme se těšit na viděnou!

Plakát ke stažení v češtině i ukrajinštině ve formátu PDF

Svíce za mír

Psychosociální intervenční tým ČR připravil k výročí začátku války na Ukrajině iniciativu "Svíce za mír". Shrnuje co se stalo, co to vše znamená, a co jsme dohromady zvládli – Češi i Ukrajinci.

Vyzývá ke společnému zastavení: každý sám za sebe nebo v rámci místních akcí zapalme svíci vděčnosti, vzájemnosti a naděje. Za to, co nás potěšilo, za naše blízké, za dobrý výhled a světlo do budoucích dnů a měsíců.

Symbolicky všichni v jeden čas – v pátek 24. 2. 2023 v 18.00 hodin.

zdroj: Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE a Středisko celostátních programů a služeb Diakonie ČCE