Rekordní postní sbírka pomůže v uprchlickém táboře

31. července 2018

Celocírkevní postní sbírka určená na pomoc v jordánském uprchlickém táboře Zátarí vynesla rekordních 670 tisíc korun. Spolu s dalšími dary od partnerů z USA bude do Zátarí odesláno přes 1,1 milionu korun.

Rekordní postní sbírka pomůže v uprchlickém táboře
31. července 2018 - Rekordní postní sbírka pomůže v uprchlickém táboře

Zátarí je jeden z největších uprchlických táborů na světě. Počet obyvatel se ustátlil na 80 tisících, naprostá většina z nich přitom musela opustit své domovy ve válkou sužované Sýrii. K hranici je to vzdušnou čarou necelých 20 kilometrů, přesto je návrat domů v nedohlednu. 

„Když sem uprchlíci přicházeli, původně si mysleli, že tu zůstanou měsíc, dva. Dnes už jsou tady třeba pět let,“ říká český velvyslanec v Jordánsku Petr Hladík. Vyvrací přitom mýtus, že cílem všech uprchlíků je pokračovat dál do Evropy. „Moje osobní zkušenost – a setkávám se s těmi lidmi už více než čtyři roky – je jiná. Chtějí se vrátit domů.“ To však stále není možné a nezdá se, že by to v dohledné době možné bylo. Válka v Sýrii trvá, je nepřehledná, a jak ji zastavit, neví nikdo.

Největším nepřítelem v táboře není nedostatek jídla nebo špatná hygiena. Jordánsko se ve spolupráci s mezinárodními vládními i nevládními organizacemi snaží o to, aby podmínky v táboře byly důstojné. Rodiny tu bydlí v plechových kontejnerech, za poukazy mohou nakupovat ve dvou oficiálních supermarketech, lidé mohou omezeně pracovat a děti chodit do škol... Největším nepřítelem je nečinnost a stagnace. Jak naplnit volný čas, kterého je spousta? Jak si zachovat motivaci a naději? 

Finance z postní sbírky proto pomohou zajistit zázemí tábora pro setkávání, vzdělávání a dětské hry. Diakonie tu buduje takzvanou Oázu míru. Probíhají tu kurzy šití, lidé se učí kadeřnickému řemeslu, pracovníci diakonie pomáhají ženám, které prožily násilí, poskytují oporu dospívajícím dětem v pro ně důležitých otázkách a tématech. Nedílnou součástí jsou hřiště pro volnočasové aktivity pro děti a mládež. 

Postní sbírka 2018 napomůže tomu, aby i uprostřed pouště a na útěku před krutostmi války vzniklo místo setkávání, rozhovorů, poznání a dětských her. Místo naplněného času, naděje a radostí... Děkujeme vám všem, kteří jste přispěli.

Více o tom, jak a komu pomůže dar z postní sbírky 2018, naleznete na stránkách Diakonie ČCE v tomto článku.