Představujeme studijní materiál: Sekularizace jako výzva

18. ledna 2022

Projekt "Sekularizace jako výzva" byl společným počinem Českobratrské církve evangelické a Protestantské církve v Nizozemí. Mezinárodní tematické setkávání koncipované na tři roky zasáhla pandemie a nemohlo nadále pokračovat. Jako výstup ale vznikl studijní text na téma sekularizace od trojice autorů - českých účastníků projektu.

Představujeme studijní materiál: Sekularizace jako výzva
18. ledna 2022 - Představujeme studijní materiál: Sekularizace jako výzva

Záměrem projektu bylo systematicky zpracovat téma sekularizace: jak jí rozumíme, jak ji reflektujeme, jakou máme zkušenost s jejími dopady na život církve, jakou máme vizi života církve v sekulární společnosti. Pracovní skupina projektu byla tvořena třemi faráři z ČCE (Aleš Wrana, Daniel Pfann a Jiří Šamšula) a čtyřmi faráři z Nizozemí. Všichni mají zkušenosti s mimocírkevním prostředím: působí například jako duchovní ve školství, ve věznicích či v regionech s vyšší mírou sekularizace společnosti. Pracovní skupina se dvakrát sešla ke společnému semináři. Setkání v mezinárodním formátu však nemohla v čase pandemie a nejistém výhledu pokračovat. Shrnutím tříleté práce skupiny a závěrečným výstupem projektu je malá publikace tří českých členů pracovní skupiny. Je k dispozici ke stažení ve formě elektronického dokumentu. Za podporu jejího vydání děkujeme Nadačnímu fondu Věry Třebické-Řivnáčové.

Sekularizace jako výzva - text v pdf ke stažení zde

Projekt „Sekularizace jako výzva“ byl na podzim roku 2017 iniciován ekumenickým oddělením ÚCK ČCE ve spolupráci se zástupci nadace SKGO („Kerkelijke Gemeenteopbouw Oost-Europa“, tj. „Budování církevních sborů ve střední a východní Evropě“) a současným synodním seniorem Pavlem Pokorným. Nadace SKGO, vzniklá jako (duchovní) dědictví Hebe Kohlbrugge, je personálně spojena s Protestantskou církví v Nizozemí.