Představujeme nový evangelický zpěvník. První etapa objednávek právě začala

16. dubna 2021
Představujeme nový evangelický zpěvník. První etapa objednávek právě začala
16. dubna 2021 - Představujeme nový evangelický zpěvník. První etapa objednávek právě začala

Koncem tohoto roku vydá Českobratrská církev evangelická (ČCE) svůj nový zpěvník. Objednávat jej lze už nyní. Od 15. dubna do 15. června 2021 navíc za zvýhodněnou cenu 490 Kč.

Tato první etapa prodeje je určena výhradně pro hromadné objednávky přes farní sbory ČCE. Jejich prostřednictvím si zpěvník mohou ovšem zakoupit i jednotlivci. Objednat si lze také varhanní chorálník obsahující doprovody ke všem písním. Jeho cena je pro předobjednávky stanovena na 400 Kč.

Zpěvník aktuálně prochází sazbou, předtiskovými úpravami a korekturami. Vydání se plánuje na závěr roku 2021. Následně bude k dispozici v distribuční síti za cenu o 30–40 % vyšší, než jej nabízíme nyní.

Prosíme farní sbory (a jejich prostřednictvím také zájemce z řad jednotlivců), aby tištěná vydání zpěvníku i chorálníku objednávali v uvedeném termínu, abychom co nejpřesněji mohli odhadnout konečný počet výtisků. Objednávky zasílejte prostřednictvím jednoduchého formuláře:

Jak vypadá a v čem je "nový"?

Knižní podoba zpěvníku bude mít přibližně 1200 stran a nebude jen knihou písní, ale také domácích pobožností, modliteb a dalších textů. Přinese i různé další hudební a zpěvní formy, kánony, moderní písničky, responzoriální zpěvy. Cílem je obsahová pestrost.

"Přáli bychom si knihu, která bude provázet člověka v nejrůznějších chvílích: při bohoslužbách, v malých shromážděních, ale také při návštěvách v nemocnici, na setkání mládeže, v osobním ztišení. Přidáváme tam také textové oddíly k recitaci – třeba pro chvíle, kdy při setkání není možné zpívat. K písním zařazujeme také například krátké modlitby pro různé situace. Usilujeme o to, aby zpěvník pomáhal i k rozvoji osobní zbožnosti, kdy by byl nejen kancionálem pro bohoslužby, ale i knížkou na nočním stolku. Aby pomohl lidem rozumět bohoslužbám i tomu, co znamená a může znamenat křest a večeře Páně. Rádi bychom modlitby i slova požehnání dovedli z kostela do běžného života," vysvětluje přípravný tým smysl a odlišnosti nového zpěvníku.

Jak si dílo představit? Od začátku se usiluje nejen o kvalitu obsahu, ale také o estetickou úroveň formy a dobrou praktickou použitelnost. Velikost knihy bude proto 12 x 18 cm. Kvalitní tvrdá, ale přitom ohebná vazba spojí jednobarevně potištěné tenké papíry (o gramáži 50 g). Dobrou zprávou je, že zpěvník vznikne v České republice a jeho vydavatelem bude nakladatelství Kalich.

Připravuje se i mobilní aplikace a web

Současně s knihou vyjde i digitální aplikace pro mobilní telefony a další mobilní zařízení. V mobilní aplikaci najdete všechny písně, doplněné navíc funkcemi jednoduchého vyhledávání nebo listování. Písňové záznamy jednoduše přepnete také do verze pro kytarový doprovod nebo do verze s chorálníkovým doprovodem. Mobilní aplikaci nabídneme ke stažení pro platformy Android a iOS (Apple) bezplatně, uživatelé však mohou dobrovolně přispět na její provoz.

Zároveň vzniká webová stránka nového evangelického zpěvníku. Také tam následně najdete všechny písně ze zpěvníku, jejich verze pro zjednodušený kytarový doprovod i celý varhanní chorálník. Přáním tvůrců je, aby se na webu postupně objevovalo i to, co se k písním do zpěvníku nevešlo, tedy například odkazy na (veřejně dostupné) nahrávky písní či církví vydaná alba, vícehlasé verze pro pěvecké sbory a další doplňkové materiály.

Více informací, písně, texty a časté otázky...

Nejčastější dotazy ke zpěvníku, k objednávkám, cenám, fakturaci i distribuci, jsme se pokusili zodpovědět na stránkách www.evangelickyzpevnik.cz. Tam také už nyní najdete náhledy všech 781 písní rozdělené do kapitol, stejně jako další (textové) části nového zpěvníku.

Děkujeme za důvěru, díky níž Vás smíme požádat o tuto hromadnou předobjednávku ještě před samotným tiskem.