Prahou projel kamion připomínající evropskou reformaci. Byla to jeho jediná česká zastávka

25. listopadu 2016

Prahou projel kamion připomínající evropskou reformaci. Byla to jeho jediná česká zastávka

DSC_9651 Daniel_Ženatý synodní senior ČCE Jan_Hus Jaroslav_Pechar

21. a 22. listopadu 2016 hostila Praha jako jediné místo v České republice kamion, který cestuje Evropou a v jednotlivých zemích připomíná význam reformace. Cílem projektu je zdůraznit, že toto téma se netýká pouze Německa a nevyčerpává se Martinem Lutherem (od jehož sepsání 95 tezí uplyne příští rok 500 let).

Jde o projekt Evangelické církve v Německu. Kamion vyrazil na začátku listopadu ze Ženevy. Zastaví celkem na 67 místech v 19 zemích a v květnu 2017 ukončí svou cestu ve Wittenbergu. Na jeho pražské zastávce spolupracovala Českobratrská církev evangelická.

Do Prahy dorazil kamion v pondělí 21. listopadu z Vídně a parkoval na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem. Při podvečerním přivítání pozdravil přítomné viceprezident církevního úřadu Evangelické církve v Německu Thies Gundlach a vedoucí ekumenického oddělení ústředí Českobratrské církve evangelické Gerhard Frey-Reininghaus.

Synodní senior Daniel Ženatý se vrátil o několik set let zpátky a s Janem Husem (dřevěnou loutkou, která si zahrála letos v květnu v divadelní hře k výročí Jeronýma Pražského na Střeleckém ostrově v Praze) vedl rozhovor o české i evropské reformaci. „Díky plamenu, který jste zapálili, se o sto let pozdějí skrze Martina Luthera a další rozhořel velký oheň. Církev si připomněla na čem záleží, co je podstatné. Je to takové stálé odstraňování předsudků a návrat k Písmu svatému a hledání, co že nám chce povědět,“ zaznělo z úst synodního seniora.

Úterní dopoledne patřilo školákům. V programu nazvaném Reformace všemi smysly se dozvěděli základní fakta ze života Martina Luthera a pantomimicky pak předváděli některé z významných okamžiků – například přibíjení 95 tezí, únos pod Wartburgem nebo házení kalamářem po ďáblovi. Ochutnali také Lutherova oblíbená pečená jablka a na xylofon se naučili hrát jeho skladbu Hrad přepevný.

Odpoledne se konala přednáška historičky umění Mileny Bartlové o stopách české reformace ve výtvarném umění. Nemálo zájemců přišlo také na besedu s Margot Käßmann, vyslankyní Rady Evangelické církve v Německu pro výročí v roce 2017.

Po celou dobu bylo možné zhlédnout uvnitř kamionu krátké filmy ze všech míst jeho cesty, včetně tříminutového filmu o Praze a české reformaci, Janu Husovi či Jeronýmu Pražském. Před šestou hodinou večer následovalo závěrečné požehnání a odjezd kamionu do Osnabrücku. Úterní večer zakončil ještě slavnostní program na německé ambasádě.

 

Zajímá vás dění v církvi?

Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.