Pozvání k… ODVAZE

6. října 2021

S podzimní vlnou nastoupila Martina jako dobrovolnice do nemocnice. Na oddělení, které se proměnilo v infekční „COVID zónu“...

Pozvání k… ODVAZE
6. října 2021 - Pozvání k… ODVAZE

Za přijetí do týmu byla vděčná. „Rychle jsem se naučila oblékat všechny díly skafandru a zvládat denní rutinu s pacienty. Pomáhání s hygienou, úklidem, převlékáním, jídlem… Být efektivní, a přitom na lidi nespěchat. Na vše je připravit a prohodit pár milých slov. Tomu chleba namazat, tomu i nakrájet na kostičky, tomu dát kaši a nakrmit ho,“ popisuje službu Martina.

A s některými jenom být, když už nechtějí nic jíst ani pít. Čistě povléci postel a snažit se, aby měli co největší pohodlí. Pohladit, chvíli tu zůstat a doufat, že přes rukavice druhý člověk ucítí něco lidského tepla a přijetí…

…naslouchat někdy už nesrozumitelnému šepotu a neutéct. Dívat se do očí, usmát se skrz slzy. A na druhém pokoji se radovat s člověkem, který jde domů.

„V krizi mě právě odvaha nutí využít pořádně své síly, překonat hranice. Neschovávat se za druhé a nevymlouvat se. Učí mě ale také nespoléhat se jenom na sebe, učí mě počítat s Bohem, důvěřovat, že právě v krizi nebudu sama,“ říká farářka.


Minisérii, která reprezentuje vybrané hodnoty Českobratrské církve evangelické, připravila Komise pro lidská práva při synodní radě. V předvolebním období chce akcentovat důležitost fungujícího společenství a principy, které vnímá jako opravdu křesťanské.

Po roce stráveném v izolaci se mottem stalo #pozvání. -Pozvání do společenství, pozvání k vzájemné ohleduplnosti, pozvání k odpovědné volbě těch, kdo mají tyto hodnoty chránit v roli představitelů státu.