Postní období 2023

27. března 2023

Popeleční středou začíná postní období, čas příprav na Velikonoce. Znovu se chceme soustředit na to, co je v životě podstatné. Někdy to znamená uvolnit si ruce, abychom uměli něco nového přijmout. Jindy zas chopit se toho, co jsme opomíjeli.

Postní důrazy
27. března 2023 - Postní období 2023

Pro toto období vám nabízíme několik podnětů k přemýšlení, ke změně zavedených schémat a denních rutin. Přejeme vám ať je pro vás postní období časem naplněným opravdovou nadějí.

Webová stránka Doba postní a velikonoční

Množství inspirace, podnětů k zamyšlení a modlitbám i ke každodenním činnostem připravily v uplynulých letech dvě evangelické farářky Marta Sedláčková (Znojmo) a Jana Hofmanová (studentská farářka s určením pro Evangelickou teologickou fakultu UK). Vše najdete přehledně na této webové adrese.

Důraz na péči o stvoření

Tradiční podněty od Poradního odboru pro otázky životního prostředí posouvají naše předvelikonoční přípravy a soustředění také do oblasti péče o stvoření. Vedou k šetrnějším a ohleduplnějším přístupům k životnímu prostředí a motivují ke snižování spotřeby. V posledních letech se stalo tradicí, že nás předvelikonočním časem provází tzv. Postní kalendář s environmentálními důrazy. I letos vám jej nabízíme. Pochází z dílny tohoto poradního odboru, resp. České křesťanské environmentální sítě.

Postní kalendář ke stažení:

248347591_4985554094792473_2310891921879556244_n

Druhým impulsem, který můžeme pro postní dobu přijmout jako výzvu ke změně toho, co jinak považujeme za běžné, je Autopůst. Je pokusem o prověření vlastní mobility v době od Popeleční středy 22. února do Bílé soboty 8. dubna 2023. Připojit se lze nicméně i na kratší období, např. pouze v posledním týdnu před Velikonocemi. Autopůst může být vhodnou cestou k objevení a vyzkoušení existujících alternativ (kolo, vlak, autobus, chůze, spolujízda) nebo příspěvkem ke zlepšení vlastní fyzické kondice a možností společně spoluvytvářet budoucnost vážící si života. Více o Autopůstu čtěte zde.

Postní sbírka Diakonie ČCE - komunitní škola a školka v Libanonu

Letos se s podporou vracíme do libanonského Bejrútu. Finance využijeme na podporu komunitní školy a školky Tahaddi v jižní části města, kam chodí děti z chudých syrských a libanonských rodin. Sbírka probíhá v postním období od 22. února 2023 do Velikonoc. Akce se koná s podporou synodní rady ČCE.

Naše pomoc necílí jen na uprchlíky v Libanonu, ale také na jejich vnitřně vysídlené krajany v severozápadní Sýrii postižené nedávným zemětřesením. Miliony lidí byly závislé na humanitární pomoci ještě před touto ničivou katastrofou, rozhodli jsme se proto otevřít další sbírku, která našim partnerům umožní pomáhat přímo na místě. Je na Vás, koho se rozhodnete podpořit.

Postní sbírka 2023 - A5Věříme, že právě teď, když je pozornost i pomoc světa zaměřena jinam, potřebují lidé žijící v Libanonu naši pomoc více než kdy dříve. Tamní ekonomická a politická krize se neustále prohlubuje. V zemi kolabují dodávky elektrické energie. Běžné věci denní potřeby jsou nedosažitelné nebo dostupné pouze těm, kteří si za ně mohou dovolit zaplatit extrémně vysokou cenu. Nouze se tak nejvíc týká již tak zranitelných skupin obyvatel.

Význam vzdělání v této krizi neklesá, ale naopak roste. Sami jsme si během koronavirové pandemie ověřili, jak je důležité, aby děti a mladí lidé mohli chodit do škol. Vzdělání jim může pomoci stát se užitečnými a aktivními členy společnosti.

Mnoho lidí, kteří měli možnost z Libanonu odejít a uniknout místní krizi, tak učinilo. O to víc si vážíme práce kolegů Diakonie v místním komunitním centru Tahaddi, kteří s potřebnými rodinami zůstávají a neustále hledají cesty, jak je podporovat. Jejich činnost pokračovala i přes to, že výtěžek loňské Postní sbírky mířil na Ukrajinu. Naše pomoc pro ně není jen nezbytná finanční injekce, ale také jednoduché vyjádření solidarity, které v této době velmi potřebují.

Více informací najdete na www.postnisbirka.cz.

Společná mezinárodní liturgie pro postní neděli

Česko-americká skupina, která pečuje o partnerství naší církve s Presbyterní církví USA, připravila společnou liturgii pro postní neděli. Autory jsou farář Jiří Tengler a farářka Barbara Renton. Společný pořad bohoslužby je navrhován na neděli 26. března 2023, ale lze jej využít ke společnému slavení kteroukoli z postních nedělí.

Materiály jsou k dispozici česky i anglicky na této stránce.

Denní čtení

Každodenní podněty pro domácí meditace jsou snadno dostupné na webové stránce ekumenického projektu Denní čtení. Jednotlivá zastavení vycházejí z Hesel Jednoty bratrské a jsou doplněna modlitbami. Provázet vás mohou nejen do Velikonoc, ale i každým následujícím dnem roku.

Sedm postních týdnů pro mír

Světový luterský svaz (LWF) zve k modlitební iniciativě, která se v sedmi postních týdnech zaměřuje na sedm regionů, kde LWF působí, a kde zároveň zuří válka nebo vážné lokální konflikty a krize.

Během postní doby se lze připojit k modlitbám za tyto regiony a prostřednictvím příběhů, které přináší LWF, se taky seznámit s osudy tamějších obyvatel a s možnostmi pomoci a podpory. Sedm týdnů pro mír sledujte na sociálních sítích nebo na webu LWF.

foto: Vojta Zikmund; zdroj: Diakonie ČCE, lutheranworld.org, ckes.cz