Okupace 1968 - výzva spoluobčanům

4. května 2018

Iniciativa "Okupace 1968" připomíná oběti srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejší ČSSR. Cílem je označení skutečných míst, kde došlo k násilí a tragickým událostem, a jejich případné osazení pomníčky a pamětními deskami.

Okupace 1968 - výzva spoluobčanům
4. května 2018 - Okupace 1968 - výzva spoluobčanům

V roce 50. výročí invaze armád Varšavské smlouvy má stále jen malá část z takřka 140 obětí pamětní desku nebo pomníček na místech, kde se vraždy nebo zabití skutečně odehrály, připomíná spisovatel, nakladatel a někdejší farář ČCE Petr Pazdera Payne.

Představil proto veřejnosti svou Výzvu spoluobčanům - Okupace 1968, v níž nabádá k vyhledávání a provizornímu označování míst násilností proběhlých od srpna 1968 přibližně do konce tohoto roku. Následně je podle Výzvy žádoucí začít jednat s vlastníky takových lokalit o případném umístění stálé pamětní desky nebo pomníčku. V dalším kroku by se podle Payna mohlo iniciovat např. přejmenování dané ulice na památku obětí.

Cílem je připomenout a odpovídajícím způsobem uctít oběti srpnové invaze přímo na místech těchto nepotrestaných, mnohdy nedostatečně vyšetřených a pozapomenutých vražedných činů. "Synodní rada vítá iniciativu bratra Petra Pazdery Payna, který vyzývá k oživení naší paměti, připomínce konkrétních jmen a příběhů a případně vytvoření pomníčků obětí invaze ze srpna 1968," reaguje 1. náměstek synodního seniora Pavel Pokorný.

Celý text Výzvy najdete na www.okupace.evangnet.cz.