Od předsudků k tabulkám: Vývoj právního postavení žen v ČCE

18. října 2023

Článek právníka a právního historika Adama Csukáse pojednává o vývoji právního postavení žen v Českobratrské církvi evangelické. Nejen v otázce ordinace (tedy povolání ke službě Slova a svátostí), jejímž symbolem jsou "tabulky" a jejíž 70. výročí si letos připomínáme...

Od předsudků k tabulkám: 70 let ordinace žen v ČCE
18. října 2023 - Od předsudků k tabulkám: Vývoj právního postavení žen v ČCE

...ale například také v otázce přiznání aktivního i pasivního volebního práva ženám (tedy nejen volit, ale i být voleny na vedoucí posty a do nejrůznějších církevních grémií).

Článek plný neuvěřitelných archivních citací, nad kterými si z dnešního pohledu klepeme na čelo a kroutíme hlavou, doplňují také medailonky prvních ordinovaných žen v ČCE v roce 1953, dobové snímky a dokumenty z ústředního církevního archivu.

A protože součástí tehdejšího rozhodování o možnosti ordinace žen bylo také dotazování jednotlivých farních sborů na jejich stanoviska, najdete v článku i interaktivní mapu, kde si lze přehledně projít veškeré reakce, jak zněly z různých sborů napříč celou církví.

Článek najdete zde

ilustrační foto: SOkA Benešov (f. Moudrá Pavla, k. 24, inv. č. 1848) – na snímku Pavla Moudrá (1861–1940), jejíž článek v časopise "Česká reformace" v červenci 1917 volá po úplné rovnoprávnosti mužů a žen v církvi, včetně přístupu ke kazatelskému úřadu