Nové nebe, nová země. Evangeličtí faráři debatovali ekologickou krizi

31. ledna 2023

„Nové nebe, nová země,“ biblický verš z knihy Zjevení Janovo, byl ústředním heslem letošního Farářského kurzu, který v uplynulém týdnu probíhal na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Nové nebe, nová země. Evangeličtí faráři debatovali ekologickou krizi
31. ledna 2023 - Nové nebe, nová země. Evangeličtí faráři debatovali ekologickou krizi

Kurz organizoval Spolek evangelických kazatelů (SpEK) Českobratrské církve evangelické a téma přednášek, prezentací a workshopů - otázka „Čím nás křesťanství vybavuje pro ekologickou krizi?“ – přilákalo přes 200 farářek a farářů, výpomocných kazatelek a kazatelů, pastoračních pracovníků i studentů učitelů teologie a dalších hostů z Česka i zahraničí.

02 Farářský kurz 2023, aula PedF, Praha

Farářský kurz 2023, Praha

01 Farářský kurz 2023, aula PedF, Praha

03 Farářský kurz 2023, aula PedF, Praha

Farářský kurz je tradičně časem vzdělávání, společného přemýšlení, osobních setkání i sdílení profesních starostí a radostí.

Ten letošní nabídl svým účastníkům setkání s myšlenkami řady inspirativních zahraničních teologů, například nizozemské feministické a ekologické teoložky Trees van Monfoort, amerického procesuálního teologa Jaye McDaniela, či britské profesorky teologie zvířat Clair Linzey. Na kurzu přednášeli ale také čeští hosté – teolog a etik Jan Zámečník, ekofyziolog z ústavu CzechGlobe Akademie věd ČR Michal V. Marek, či psychoterapeut a básník Adam Borzič. Mezi hosty kurzu byla i Barbora Mudrová z Amnesty International ČR, či Radek Kubala z platformy Re-set.

„Považovali jsme za velmi potřebné zvednout právě toto ekologické téma. Trochu jím navazujeme i na téma loňského kurzu ´V co (ne)věří generace Z´. Současný svět se nachází v klimatické krizi, zásadním poklesem biodiverzity, energetické krizi. Na letošním Farářském kurzu SpEK jsme se pokoušeli společně znovu promýšlet teologickou, křesťanskou, ale i praktickou odpověď na tyto ekologické problémy,“ říká Michael Pfann, vrchlabský farář a člen výboru SpEK.

Kurz byl zahájen bohoslužbami v kostele U Martina ve zdi, kde nechyběla ani chrámová sbírka. Organizátoři se jejím výtěžkem v konečné výši přes 11 000 Kč rozhodli podpořit aktivity na podporu ochrany biodiverzity, péče o českou krajinu a lepší správy lesů v Česku, které činí Hnutí DUHA.

Farářský kurz 2023, bohoslužba v kostele U Martina ve zdi (Alžběta Hatajová a David Šorm)

Farářský kurz 2023, kostel U Martina ve zdi, Praha 1

Farářský kurz 2023, bohoslužbu v kostele U Martina ve zdi vedla farářka ze Sázavy Alžběta Hatajová

Spolek evangelických kazatelů, který každoroční Farářské kurzy organizuje, vznikl na přelomu let 1989 a 1990 a navázal na předchozí stavovské organizace evangelických duchovních – Spolek evangelických duchovních české národnosti (1904), Spolek českobratrského duchovenstva (1922) a Spolek českobratrského evangelického duchovenstva (1951), který byl zakázán v roce 1974.

SpEK má od středy 25. ledna 2023 obměněný výbor. V jeho vedení skončili vršovický farář Matěj Opočenský a farářka z Pardubic Hana Ducho. Novým předsedou je vrchlabský farář Michael Pfann a ve výboru nově působí i duchovní z Litoměřic Jiří Šamšula a farářka z Roztok a Smíchova Anna Pokorná.

Kompletní fotogalerii najdete zde

zdroj: tisková zpráva SpEK/Jakub Kašpar