Ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii: pomoci lze prostřednictvím sbírky

7. února 2023

Zemětřesení o síle přesahující 7 stupňů Richterovy škály zasáhlo v pondělí 6. února 2023 v časných ranních hodinách oblast jižního Turecka a severní Sýrie. Ničilo celé obytné oblasti. Počet obětí přesáhl hranici 5 tis. a neustále se zvyšuje. Tisíce raněných navíc zůstávají pod sutinami domů.

Ničivé zemětřesení postihlo Turecko a Sýrii. Pomoci lze prostřednictvím sbírky
7. února 2023 - Ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii: pomoci lze prostřednictvím sbírky

I přes následné otřesy se do oblasti vydaly záchranářské týmy z celého světa, aby pomohly vyprostit raněné a uvězněné v sutinách. V mrazivém počasí se ale s ubíhajícím časem šance na záchranu rychle snižuje. V troskách jsou přitom uvězněny tisíce lidí, mnohdy celé rodiny nebo obytné domy. Rychlá a efektivní pomoc bude klíčová, a musí přijít z mnoha různých stran.

Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE se proto spojilo s partnerskou organizací přímo v Sýrii a vyhlásilo humanitární sbírku. Ta pomůže s nákupem a distribucí humanitární, materiální a potravinové pomoci v postižené lokalitě.

Přispět lze třemi způsoby:

 • prostřednictvím digitálního formuláře na Darujme.cz
 • dárcovskými SMS na číslo 87 777 ve tvaru:
  • DMS DIAKONIESVET 30
  • DMS DIAKONIESVET 60
  • DMS DIAKONIESVET 90
  • DMS DIAKONIESVET 190
 • cena DMS je 30, 60, 90 nebo 190 Kč; službu zajišťuje Fórum dárců; více na www.darcovskasms.cz
 • převodem na sbírkový účet Diakonie 292949292/0300 s variabilním symbolem 2023 (kam lze posílat i sborové sbírky)

Synodní rada Českobratrské církve evangelické poskytla na tento účel okamžitý finanční příspěvek ve výši 10.000 EUR z Fondu sociální a charitativní pomoci.


Více informací najdete na webových stránkách Diakonie, kam se lze také obracet pro více informací. Děkujeme všem, kteří pomáhají a v modlitbách myslí na pozůstalé i na ty, kteří neváhají s nasazením vlastního života zachraňovat raněné a mírnit tak rozsah neštěstí.

ilustrační foto: Sýrie 2021, autor Ahmed akacha, Pexels.com