Návštěva krajanských sborů na Ukrajině

11. listopadu 2022

Faráři Miroslav Pfann a Tomáš Vítek navštívili krajanské evangelické sbory v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny.

Návštěva krajanských sborů na Ukrajině
11. listopadu 2022 - Návštěva krajanských sborů na Ukrajině

Na rádiu Proglas si o cestě do válkou postiženého regionu povídal Daniel Ženatý s Miroslavem Pfannem. Ten se ještě s kolegou Tomášem Vítkem rozhodl po devíti měsících od začátku ruské agrese navštívit české krajanské sbory na Ukrajině. Do té doby byl možný jen vzdálený kontakt po telefonu či prostřednictvím e-mailů/dopisů.

České farní sbory i jednotlivci se za ukrajinské krajany modlili, vyjadřovali sounáležitost prostřednictvím zasílaných fotek, vzkazů a pozdravů. Stejně tak představitelé církve byli se zástupci českých vesnic v kontaktu. Ale osobní návštěva prostě chyběla. Dokonce už byla naplánována, ale z bezpečnostních důvodů ji nebylo možné uskutečnit. 

Nakonec se faráři Miroslav Pfann a Tomáš Vítek rozhodli na nic nečekat a do regionu přes všechna možná rizika vyrazili.

Rozhovor na rádiu Proglas si poslechněte zde 


Od bratří a sester z Ukrajiny jsme pak obdrželi následující dopis:

"Za osm měsíců války Ukrajiny s Ruskem si lidé v našem městě již zvykli na zvuky neustálých sirén, prolétajících stíhaček, raket a poslední dobou i dronů. Jen jedno trochu uklidňuje: že nic z toho nepadá na hlavu, neničí a nezabijí v Pervomajsku...

Miroslav Pfann a Tomáš Vítek na sobě pocítili tíhu válečného stavu 22. října 2022 cestou k nám na bohoslužbu. Ten den ráno jsme čekali, než přijedou z Bohemky a měli jsme starosti o to, jaká bude cesta. Pořád houkala siréna, byl poplach.

Kolem desáté hodiny se ozvaly tři silné výbuchy, které nás ještě více znervóznily. Později dorazili, díky Bohu bylo vše v pořádku. Všichni jsme se rádi sešli a živě diskutovali o explozích a snažili se co nejdříve zjistit, kde a co se stalo. Bohoslužba probíhala, ale otázka výbuchů visela ve vzduchu a o hodinu později jsme zjistili, že 30 km daleko od Pervomajsku, směrem k Muzeu raketových sil zasáhly drony elektrickou rozvodnu a město Pobuzke zůstalo bez elektřiny.

Děkujeme Miroslavu Pfannovi a Tomáši Vítkovi za velmi smysluplné a zajímavé kázaní, které nás inspirovalo k víře ve zlepšení; že Ukrajinci nejsou v tomto boji za mír a demokracii sami. Jsme velmi hrdí, že našli odvahu přijet na Ukrajinu a podpořit nás.

Všem našim přátelům a známým v České republice upřímně děkujeme za pochopení, morální a materiální podporu.

Přejeme Vám klidné nebe, pevné zdraví a realizaci všech vašich plánů. Bezpochyby věříme ve vítězství Ukrajiny a věříme, že s Boží pomocí se všichni sejdeme v mírumilovné, prosperující a pohostinné zemi, a už někdy brzy."

S pozdravem
předsedkyně spolku Nová Bohemka
Ludmila Jančík

Ilustrační foto: krajané na Ukrajině (archiv ČCE)