Náměty pro postní období

22. února 2017

Co můžeme udělat pro svět kolem nás? I k takovému zamyšlení vede postní období, tedy čas před Velikonocemi, který letos začíná 1. března. Nabízíme několik netradičních možností, jak tuto dobu strávit, a to Postní kalendář nebo akci Autopůst.

Co můžeme udělat pro svět kolem nás? I k takovému zamyšlení vede postní období, tedy čas před Velikonocemi, který letos začíná 1. března. Českobratrská církev evangelická nabízí lidem hned několik netradičních možností, jak tuto dobu strávit, a to Postní kalendář nebo akci Autopůst. Postní kalendář přináší na každý den jeden nápad na vyzkoušení něčeho nového, co prospěje člověku samotnému i jeho okolí. Někoho osloví jen některé náměty, jiný může jednotlivé body sbírat podobně jako třeba kešky nebo bobříky. Tuto „hru“ lze hrát sám se sebou, zapojit do ní rodinu nebo přátele. Kalendář například nabízí náměty, jak si spočítat vlastní ekologickou stopu, jak se vyhnout nebezpečné chemii při úklidu, jak zodpovědně vybírat mobilní telefon nebo k čemu je dobrá občanská angažovanost. Neděle jsou vždy věnovány krátkému biblickému zamyšlení. Druhou akcí je Autopůst – výzva strávit postní období (nebo alespoň jeho poslední týden) bez auta. Tato akce se v České republice koná pravidelně od roku 2011 a účastní se jí několik stovek lidí. Inspirací se stala podobná akce v Rakousku a Německu. Zamysleme se nad tím, zda používáme auto opravdu jen v případě, kdy je to nezbytné. Obě aktivity jsou impulsem k hlubší úvaze nad naším přístupem k životnímu prostředí. V Bibli je v příběhu stvoření světa člověk pověřen správcovstvím Země, a měli bychom se k ní proto chovat zodpovědně. Ideálním cílem je, aby akce měla přesah i do pozdější doby a lidé si vyzkoušené možnosti trvale zachovali. Akce připravil poradní odbor pro otázky životního prostředí Českobratrské církve evangelické ve spolupráci s Českou křesťanskou environmentální sítí.