Na pomoc znásilňovaným ženám v Kongu putuje téměř půl milionu

13. ledna 2018

Mimořádná sbírka pro nadaci pomáhající obětem znásilnění v Kongu vynesla přes 434 tisíc korun.

Na pomoc znásilňovaným ženám v Kongu putuje téměř půl milionu
13. ledna 2018 - Na pomoc znásilňovaným ženám v Kongu putuje téměř půl milionu

Loni v září vyhlásila synodní rada ČCE mimořádnou sbírku pro nadaci Panzi Foundation, která financuje provoz nemocnice v Kongu, jež pomáhá znásilněným a zmrzačeným ženám. Sbírka vynesla 434 515 korun. Děkujeme všem, kdo přispěli.

Znásilnění je v Kongu používáno jako válečná zbraň, a to jako zbraň velmi ničivá. Cílem není uspokojení sexuální touhy, ale zmrzačení žen, které přináší rozklad celých komunit, v nichž jsou ženy často hlavní ekonomickou silou. Obětmi jsou nejen dospělé ženy, mladé i staré, ale také dívky včetně kojenců.

O této situaci mluvil na loňském valném shromáždění Světového luterského svazu dr. Mukwege, který v roce 1999 založil v Kongu nemocnici poskytující pomoc těmto obětem. Práci nemocnice financuje nadace Panzi Foundation, jíž poputuje výtěžek sbírky.