Evangelický farář pro menšiny Mikuláš Vymětal převzal v pondělí 11. prosince Cenu zmocněnkyně vlády pro lidský práva. Stal se tak jedním z 18 laureátů v letošním premiérovém ročníku předávání cen.
Ocenění přebral během slavnostního večera v pražském Karlíně přímo z rukou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové. Ta svou cenu předávala letos poprvé, a to osobnostem a organizacím, které se zasloužily o obranu, prosazování a podporu lidských práv.
Laureáty vybírá tajným hlasováním šestičlenná odborná porota z veřejných nominací. Lidé mohou navrhovat zejména takové kandidáty, kteří dbají o univerzálnost lidských práv a jejich dodržování a vykonávají tuto činnost transparentně, odpovědně a nenásilným způsobem. Podmínkou je též jejich nezávislost a nezaujatost vůči politickým či jiným zájmům.
Spolu s evangelickým farářem pro menšiny a lidi sociálně vyloučené Mikulášem Vymětalem získaly ocenění v kategorii Přímá podpora také brněnská politička Barbora Antonová za své aktivity v oblasti dobrovolnické pomoci lidem v nouzi (Ženský vzdělávací ústav Brno, známý jako Vesna) a Jitka Poláková, ředitelka organizace ProFem, která se věnuje pomoci obětem domácího a sexuálního násilí.
V oblasti Osvěty a vzdělávání převzali cenu Jitka Rudolfová (iniciativa “Žít po svém”), Zdeněk Ryšavý (Romea), Karolína Nodesová (Most Pride) a Monika Vlčková Míčková, která upozorňuje na šikanu a bodyshaming nebo jiné nefér praktiky v tréningových týmech a sportovním prostředí obecně.
Za Mimořádnou výzvu si sympatie poroty získali studenti Gymnázia Na Zatlance (za výzvu "Pošli pizzu do Mojžíře"), zástupce ukrajinské menšiny Bohdan Rajčinec či Anna Jelačičová za pomoc ukrajinským rodinám v ústeckém regionu.
Kategorii Inovace ovládli pro letošní rok Lukáš Pulko z organizace Mongaguá za podporu sportování dětí z vyloučených lokalit a Ester Pacltová z organizace Místní místním. Ta buduje síť podniků otevřených lidem v nouzi. Zapojují se kavárny, restaurace a další provozovny poskytující lidem v nouzi drobné služby zdarma. Například lidé bez domova si mohou třeba nechat dobít mobilní telefon, ohřát jídlo, umýt se, dojít si na toaletu nebo dostat sklenici vody.
V kategorii Dobrovolnictví se laureátkami staly zakladatelka Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem a předsedkyně Národní asociace dobrovolnictví Lenka Vonka Černá, dále Sára Křivánková z jilemnického lidskoprávního spolku "Mnoho světů", který porotu zaujal mimo jiné svou působností v regionu, mimo centra velkých měst; a také Juanita Kansil za projekt “Snížit kultuře práh”, v němž usiluje o to, aby měly vyloučené a ohrožené skupiny obyvatel faktický přístup ke kultuře a umění.
V katogorii Advokační činnost si ocenění odnesli Pavel Sopuch, který zastupuje děti vězněných rodičů, dále porodní asistentka Ivana Königsmarková a Viktor Heumann ze spolku Trans*parent zlepšujícího společenskou a legislativní situaci trans lidí.
Cena zmocněnkyně vlády pro lidská práva je prestižní ocenění, které má za cíl vyzdvihnout a podpořit osoby a organizace, které se významně angažují v oblasti lidských práv, nasazují se pro ochranu zranitelných skupin obyvatel a přispívají k posilování demokracie, spravedlnosti a rovnosti ve společnosti. Pomáhá zvyšovat povědomí veřejnosti o významu lidských práv a důležitosti práce těch, kteří se v této oblasti významně angažují.
zdroj: vlada.gov.cz
Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.