Manželé Jelínkovi obdrželi polské vyznamenání

2. června 2021

Polský prezident Andrzej Duda udělil 2. června medaili Virtus et Fraternitas evangelickému faráři Janu Jelínkovi a jeho manželce Anně.

Manželé Jelínkovi obdrželi polské vyznamenání
2. června 2021 - Manželé Jelínkovi obdrželi polské vyznamenání

Ocenil tak in memoriam jejich hrdinské nasazení během druhé světové války.

„Je to symbolický moment, ve kterém děkujeme těm, kteří dokázali ukázat své bratrství v nejtěžších dobách. Bez ohledu na svou národnost vnímali lidskost a projevovali lásku k bližnímu,“ zdůvodnila polská prezidentská kancelář.

O evangelickém faráři Janu Jelínkovi, nositeli řádu TGM, se hovoří jako o „českém Schindlerovi“. Se svou ženou během války zachránil desítky lidí – často takových, kteří jinak stáli na opačných stranách fronty.

„Pro mne je Bůh všecko, moje vlast a čest. Já se můžu před Pánem Bohem postavit, že jsem od žádného nic nechtěl, a kde jsem mohl pomoci, pomohl. A dovedl jsem si získat i nepřátele; někteří z nich, když přišli ke mně, odcházeli už jako přátelé,“ vzpomínal farář Jan Jelínek.

Na faře u nich našlo azyl tolik lidí, že se tam často nemohli vejít a pomáhaly i další české rodiny. Do židovského ghetta tajně vozil potraviny. Zastřelení hrozilo jemu i jeho manželce Anně.

Později oba vstoupili do československé armády, kde sloužili jako zdravotníci. Sovětům, kterým pak hrozilo věznění v gulagu, vystavoval antedatované křestní listy s razítkem své dřívější farnosti.

Foto: J. Wiera Jelinek, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8703965

Zajímá vás dění v církvi?

Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.