Mahulena Čejková (1936-2023)

22. dubna 2023

V pátek 21. dubna 2023 zemřela ve věku 86 let bývalá synodní kurátorka Českobratrské církve evangelické Mahulena Čejková.

Mahulena Čejková (1936-2023)
22. dubna 2023 - Mahulena Čejková (1936-2023)

Mahulena Čejková sloužila nejen v církvi - jako kurátorka, později dokonce jako synodní kurátorka, tedy jako nejvyšší laická představitelka církve. Službu druhým pro ni představovalo také její lékařské povolání nebo pozdější angažmá v politice. Po roce 1989 působila v Občanském fóru a činná byla i na komunální úrovni.

"Vstoupila jsem do politiky ve čtyřiapadesáti letech, na prahu důchodu. Sametová revoluce pro mne znamenala výzvu: být při tom, pomoci, když jsme se dočkali. Ve chvíli svobody, ve kterou jsme už ani nedoufali. A druhá věc – byl to  vnitřní závazek, myšlenka na rodiče a prarodiče, kteří mě vychovali v lásce ke svobodě a demokracii; sami byli demokraté a svobody se nedožili," vzpomínala v roce 2013 pro časopis Český bratr M. Čejková.

Když v roce 2009 předávala končící synodní rada mandát nově zvolenému vedení církve, hovořila Mahulena Čejková také o službě. O radosti z ní, o naději a vděčnosti. Její slova z úvodní pobožnosti mimořádného zasedání Synodu ČCE si můžete připomenout v dobové nahrávce:

Bohoslužebné rozloučení se sestrou Mahulenou Čejkovou proběhne v pondělí 1. května 2023 od 13.00 hodin v evangelickém kostele v Děčíně (Teplická ul.).

foto: Ben Skála