První letošní číslo, kterým časopis zároveň vstoupil do jubilejního roku, v němž oslaví 100 let existence, nese název „Rozum a cit“. Níže přinášíme přehled zajímavých článků k tomuto tématu, které v časopise najdete.
„Jako úvodní téma jsme zvolili Rozum a cit, mezi nímž každý z nás – nejen v otázce víry – balancuje. V evangelickém prostředí dáváme povětšinou přednost kritickému zkoumání věcí a nenecháváme se příliš unášet emocemi. (...) Pro letošní rok jsme připravili tematický cyklus s názvem Pojmy víry. Rádi bychom napomohli zorientovat se ve složitých a těžko uchopitelných pojmech křesťanské teologie. Zaměříme se na pojmy jako boholidství, Trojice, spása či hřích,“ osvětluje v lednovém úvodníku šéfredaktorka časopisu Adéla Rozbořilová.
Co se v lednovém čísle dočtete? Níže přinášíme výběr z rubriky Téma.
Jana Hofmanová je evangelickou farářkou. Teologii studovala v Praze a ve Velké Británii, působila ve sborech ČCE ve Šternberku a v Brně I. Věnuje se studiu praktické teologie, spolupracuje s „ombudsosobami“ na Univerzitě Karlově, působí v poradních odborech synodní rady a v synodu leuenberských církví v ČR. Je také členkou redakční rady našeho časopisu. Od roku 2021 působí jako studentská farářka na Evangelické teologické fakultě.
Než jsi nastoupila na ETF UK jako studentská farářka, sloužila jsi několik let na sborech. V čem vidíš největší rozdíl oproti tvé předchozí práci?
Největší rozdíl asi je v tom, že má služba teď není spojena s úřadem, se sborem, staršovstvem, farou a kostelem. Organizace práce je jiná. Obměňuje se skladba lidí, každý semestr je potřeba pracovat s jinými rozvrhy. Kromě středečních bohoslužeb nejsou moc pevné termíny, nelze příliš spoléhat na rutinu, setrvačnost. Je to velká svoboda, prostor pro kreativitu, ale taky nárok věci iniciovat a dotáhnout. Jádrem je práce liturgická a pastorační, protože společenství kolem fakultní kaple není spojené žádnou kartotékou, ale stojí na jednotlivých setkáních.
Více v článku, který připravil Ondřej Kolář.
... vyzývá autor textu, teolog a pedagog Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Jiří Hoblík.
Měli bychom se o ně zajímat, aniž by však z nás dělaly zajatce. „Pojem“ není pouhé slovo, ale je to v naší mysli něco, co je a co jako takové poznáváme. Skutečné myšlenky nevanou jako pára nad vařící se vodou (tak vanou dojmy a domněnky). Dějí se v našich hlavách, ale není to nic nahodilého ani libovolného. Ani jsme si je přímo každý zvlášť od základu nevymysleli. Nejprve přece Bůh vymyslel nás.
Článek připravily autorky Josefína Knollová a Veronika Batelková z organizace Zvol si info, která se zabývá informační gramotností.
Určitě se vám to už někdy stalo – rodinná večeře, večer v hospodě, komentáře pod statusem nebo diskuse pod článkem. Vůbec nechápete, co to tam daný člověk napsal nebo co to váš příbuzný u bramborového salátu právě pronesl. Tohle si opravdu myslí? A začínají hádky, které neberou konce.
Již nyní je lednové číslo k dispozici i na webu časopisu, kde je možné si je také zdarma stáhnout ve formátu PDF.
foto: archiv časopisu, Wikimedia Commons (volné dílo), Pexels/Pixabay pod licencí Creative Commons Zero (CC0)
Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.