Krabice od bot je tu. Největší sbírka vánočních dárků už potřinácté

24. listopadu 2023

Největší česká sbírka vánočních dárků pro děti v nouzi zahájila svůj 13. ročník. Od 20. listopadu do 5. prosince mohou lidé nosit dárky na sběrná místa. Darovat lze také on-line prostřednictvím příspěvků na předem vytipované dobročinné projekty.

Krabice od bot je tu. Největší sbírka vánočních dárků už
24. listopadu 2023 - Krabice od bot je tu. Největší sbírka vánočních dárků už potřinácté

Krabice od bot je tu. Sběrná místa v příštích dnech doslova zavalí hory dárků, aby je pak ještě před Vánocemi rozvezly stovky dobrovolníků jejich nadšeným příjemcům. Padne letos rekord v počtu shromážděných darů? Pořadatel sbírky, Diakonie Českobratrské církve evangelické, je na každoroční předvánoční nápor balíčků dobře připravena.

"Na organizaci Krabice od bot se podílí více než 800 dobrovolníků, kteří vyhledávají potřebné děti, jednají se zájemci o dárky, organizacemi a úřady ve svém okolí, neúnavně sdílí info o sbírce a dárky pak rozdávají mnohdy až do Štědrého dne. Jejich práci, ochotu i trpělivost opravdu obdivuji. V následujících dvou týdnech se s nimi můžete potkat," přibližuje koordinátorka sbírky Zdeňka Marešová.

Vloni se do sbírky zapojilo 13 154 dárců, kteří doručili téměř 50 tisíc úhledně zabalených balíčků. Organizátoři sbírky doufají, že letos se jich podaří předat ještě více.

Princip oblíbené sbírky je jednoduchý:

1. na krabiceodbot.cz si vyberete nejbližší sběrné místo a pro jak staré dítě chcete dárek připravit;
  2. dárek si v on-line systému rezervujete;
  3. vyberete dárek, o kterém si myslíte, že by mohl potěšit vámi vybraného obdarovaného; lhostejno, zda koupíte zcela nový, nebo třeba zda s dětmi vyberete některé z jejich hraček, o které by se mohly/chtěly podělit s ostatními dětmi (to bývá obvykle moc oblíbená aktivita v předvánočním období - a také dobrý způsob, jak společně přemýšlet a mluvit s dětmi o solidaritě s druhými);
  4. vložit lze i osobní vzkaz, pozdrav nebo obrázek;
  5. dárek zabalíte (třeba do krabice od bot, která dala celé předvánoční sbírce jméno);
  6. viditelně na něj napíšete, zda je určen pro dívku nebo pro chlapce + jakého věku má být příjemce (podle toho, co jste si dříve v systému rezervovali);
  7. donesete jej na sběrné místo, kterých je po celém Česku rozeseto více než 260 - jedná se o dobročinné organizace, které pracují s ohroženými dětmi, mateřská centra, školy a školky, farní sbory, firemní kolektivy, knihovny, jednotlivce kteří sbírají u sebe doma a nově také všechny prodejny T-Mobile;
  8. sběr končí 5. prosince 2023;
  9. po ukončení sběru nastává distribuce desetitisíců dárků po celé republice - do dětských a azylových domovů, lidem v nouzi, všem potřebným... cílem je darované předměty doručit do Vánoc těm, kterým udělají radost.

Kromě toho se můžete zapojit i do Krabice on-line. Tedy věnovat jakoukoli částku na podporu předem vytipovaných projektů, které potěší a pomohou nejen o letošních Vánocích. Mezi projekty financovanými pomocí sbírky Krabice on-line jsou nejen kroužky a doučování, ale také třeba podpora dětí v azylových domech, školách, volnočasové aktivity, psychologická pomoc apod.

Dobrým způsobem, jak podpořit letošní dobročinné aktivity Diakonie ČCE v rámci vánoční sbírky je také nákup v benefičním e-shopu Krabice od bot.

zdroj: Diakonie ČCE/Krabice od bot;
foto: Karel Cudlín/Diakonie ČCE