Kostely otevřou své brány při jubilejní 10. Noci kostelů

23. května 2018

Výjimečnou atmosféru nočních chrámů přinese celorepubliková akce, při níž se rozsvítí a rozezvučí stovky kostelů a modliteben po celém Česku. Nenechte si ji ujít.

Kostely otevřou své brány při jubilejní 10. Noci kostelů
23. května 2018 - Kostely otevřou své brány při jubilejní 10. Noci kostelů

Na 1500 objektů zpřístupní své prostory, leckdy přitom pořadatelé otevřou i jinak skrytá a nedostupná místa nebo nabídnou bohatý doprovodný program. V pátek 25. května od 18 hodin začíná v pořadí již desátá Noc kostelů.

Organizátoři zvou na koncerty, divadelní vystoupení, výstavy, přednášky, komentované prohlídky, diskuze apod. Mezi zapojenými figuruje i přibližně stovka sborů Českobratrské církve evangelické.

Záštitu nad akcí převzali představitelé českých církví i politici a zástupci místních samospráv. Ve svém pozdravu zve k účasti na Noci kostelů synodní senior Daniel Ženatý:

"Kostel v našem bydlišti patří k tomu, nač se díváme, s čím počítáme, co máme rádi. Chodíme kolem, možná nás někdy napadne, co tam asi je, jak to tam vypadá.

Noc kostelů je skvělý vynález, který právě tohle umožňuje. Vstoupit dovnitř. Jen tak, bez vysvětlování či omluv. Vždyť už tak dlouho chodím kolem, tak dlouho se z okna svého bytu dívám na tu věž, a vůbec nevím, co je uvnitř. A co se tam vlastně děje. Změna je možná. Přijďte. Bude otevřeno."

Noc kostelů k nám přišla původně z Rakouska, kde kostelník jednoho z vídeňských kostelů nechal otevřené dveře během večerního úklidu. Spontánně se ukázalo, že večerní atmosféra chrámu přilákala velký počet turistů. O rok později se tu konal první oficiální ročník (2005). Čtyři roky na to Noc kostelů poprvé překročila hranice Rakouska a poprvé se kromě "mateřské země" konala i u nás. V posledních letech se v Česku stabilně připojuje na 1400 objektů a za jediný večer se tu počet návštěvnických vstupů pohybuje kolem 450 tisíc.

Nechte se pozvat i vy. Více informací, programy i mapu míst, kam můžete bezplatně zavítat, naleznete na www.nockostelu.cz