Kostely a budovy se zahalí do červené. Připomenou pronásledované pro víru

24. listopadu 2021

Letošní čtvrtý ročník akce Červená středa se koná tradičně poslední středu církevního roku. Letos připadá na 24. listopadu. Červeně nasvícené významné budovy, kostely, kaple či fary, stejně jako množství ekumenických setkání a modliteb má společný cíl: připomenout všechny, kteří jsou pronásledovaní pro svou víru či náboženské přesvědčení.

Kostely a budovy se zahalí do červené. Připomenou pronásledované pro víru
24. listopadu 2021 - Kostely a budovy se zahalí do červené. Připomenou pronásledované pro víru

Znakem této iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. Česká biskupská konference se tak společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR chce připojit k iniciativě křesťanské organizace Aid to the Church in Need. Akce se koná na dalších místech po celém světě.

Různé happeningy nebo modlitební setkání proběhnou na různých místech republiky, zapojit se do nich může každý.

Symbolické červené světlo zahalí například evangelické kostely v Děčíně, v Daňkovicích či v Jičíně, kapli Nového Adalbertina v Hradci Králové, kostel svatého Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou, Novou Synagogu v Liberci nebo Pravoslavný kostelík v horách v Horní Lipové. V Praze se červeně rozsvítí Černínský palác, Petřínská rozhledna, Rudolfinum, Karolinum, Staronová synagoga nebo kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. K akci se symbolicky přidá i ústředí Českobratrské církve evangelické v Jungmannově ulici.

Další sbory a farnosti chystají ekumenická setkání či společné modlitby. V Praze na Vinohradech v Husově sboru spoluorganizuje ekumenickou bohoslužbu farář pro menšiny Mikuláš Vymětal s rabínem Davidem Maxou. V Litoměřicích zvou evangelíci ke společnému ztišení v modlitebně Evangelické církve metodistické.

„V rámci centrální akce v Praze se již tradičně uskuteční mezinárodní konference, kterou společně s Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR organizuje Institut pro křesťansko-demokratickou politiku. Na konferenci vystoupí například člen Parlamentu Velké Británie a duchovní otec Červené středy Lord David Alton, zvláštní zmocněnec pro antisemitismus OBSE a zástupce American Jewish Comittee rabín Andrew Baker, Marcela Szymanski z organizace Aid to the Church in Need (Církev v nouzi), vedoucí dominikánské rehabilitační mise v iráckém Mosulu br. Olivier Poquillon OP, zmocněnkyně vlády Slovenské republiky pro ochranu svobody vyznání Anna Záborská a také poslanec a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Konference se bude konat ve Vlasteneckém sále pražského Karolina od 13.00 hodin. V 18.00 hodin se následně ve Velké aule Karolina uskuteční tradiční židovsko-křesťanská modlitba, po které bude od 18.30 následovat průvod kolem červeně nasvícených budov na pražském Starém Městě.“ přibližují organizátoři podobu oficiální pražské části programu.

Letošní novinkou je benefiční koncert, jehož výtěžek podpoří obnovu misie při kostele Panny Marie s hodinami ve starobylém centru iráckého Mosulu. Hudební vystoupení HAMU z Lichtenštejnského paláce bude živě přenášet TV Noe a zazní na něm dílo Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce.

V rámci přenosu bude v provozu také živé dárcovské call centrum. A příspěvek lze pohodlně poslat i pomocí dárcovské SMS nebo jednoduše přes portál Darujme.cz

Foto: FS ČCE Děčín/ Petr Špánek