Evangelická církev přibližuje památky reformace

8. listopadu 2016
Evangelická církev přibližuje památky reformace
8. listopadu 2016 - Evangelická církev přibližuje památky reformace

V úterý 25. října se v Praze uskutečnila závěrečná prezentace projektu Zachování odkazu památek reformace, který Českobratrská církev evangelická zahájila v roce 2010. Cílem projektu je propagace památek reformace a zpřístupnění našeho kulturního dědictví návštěvníkům z České republiky i ze zahraničí. A to včetně kulturních a volnočasových aktivit.

Českobratrská církev evangelická vydala knihu Po stopách památek reformace v České republice (i na DVD), praktického kapesního průvodce, přehlednou mapu, materiály pro turistická informační centra nebo vytvořila webové stránky www.pamatky-cz.eu. Materiály vyšly také v angličtině a němčině a v Česku i zahraničí o ně je velký zájem. V České republice vzniklo také pět vlastních informačních center, kde jsou materiály k dispozici, a to Praha, Brno, Mariánské Lázně – Karlovy Vary, Herlíkovice – Vrchlabí a Telč – Velká Lhota u Dačic.

České země bývají označovány za kolébku evropské reformace. Jan Hus nebo Jeroným Pražský předcházeli o jedno století Martina Luthera či Jeana Calvina. Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 následoval v českých zemích zákaz všech církví kromě římskokatolické. Ze země odešla řada osobností včetně Jana Amose Komenského, posledního biskupa Jednoty bratrské. 13. října 1781 vydal císař Josef II. Toleranční patent, jímž poskytoval trpění dvěma evangelickým církvím, luterské a kalvínské. Až v roce 1861, po vydání Protestantského patentu, dosáhly evangelické sbory právního uznání a mohly tak mimo jiné stavět i kostely s věží. Po vyhlášení Československé republiky v roce 1918 se obě církve spojily v Českobratrskou církev evangelickou, vědomě navazující na českou reformaci.

Do celého projektu byly zařazeny památky reformace od nejstaršího období po moderní současnost. Díky jazykovým mutacím se informace dostaly i do zahraničí, nepochybně rozšířil turistickou nabídku a přispěl k dalšímu rozvoji cestovního ruchu.

Projekt byl financován z dotačního programu Evropské unie - Integrovaný operační program, z oblasti podpory „Národní podpora cestovního ruchu“. Partnerem projektu je Ekumenická rada církví v ČR.

Více na www.pamatky-cz.eu

O nás:

Českobratrská církev evangelická (ČCE) je druhou největší církví v ČR. Za základ víry a života považuje Bibli. Navazuje na tradici české reformace, husitské hnutí i Jednotu bratrskou. Vznikla v roce 1918 spojením dvou evangelických církví povolených tolerančním patentem roku 1781. Nejvyšším správním orgánem je šestičlenná synodní rada složená z duchovních i laiků. K farářské službě pověřuje ČCE muže i ženy. Vedle bohoslužebného života farních sborů, náboženské výchovy a církevního školství se zaměřuje na služby sociální péče a duchovenskou činnost v nemocnicích, armádě, nápravných zařízeních či uprchlických táborech.

Kontakt: Jana Vondrová, 734 170 486, vondrova@e-cirkev.cz