Evangelická akademie získala ocenění za práci s Romy

13. prosince 2016

Za podporu projektů zaměřených na sociální pomoc a podporu romské komunity získala cenu Roma Spirit 2016 Evangelická akademie v Praze. Při předávání vystoupil také zpěvák Radek Banga. Vedení evangelické církve si váží jeho odvahy.

Evangelická akademie získala ocenění za práci s Romy
13. prosince 2016 - Evangelická akademie získala ocenění za práci s Romy

U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv se v Praze konalo 10. prosince vyhlášení cen Roma Spirit 2016. Projekt je zaměřený na podporu aktivní snahy všech, kteří se podílejí na zlepšení životních podmínek Romů v České republice. 

Bylo předáno pět ocenění. V kategorii Společnost – firma/zaměstnavatel za podporu projektů zaměřených na sociální pomoc a podporu romské komunity získala cenu Evangelická akademie v Praze. Na této vyšší odborné škole sociální práce a střední odborné škole funguje od roku 1997 projekt Sociální činnost v prostředí etnických minorit. Umožňuje velmi kvalitní vzdělání romským studentům, a to i dálkovou formou. Množství úspěšných Romů, kteří jsou absolventy této školy, je jedním z důkazů vysoké kvality a odbornosti.

Synodní rada má z tohoto ocenění radost a děkuje uvedené škole za vynikající práci.

Vedení církve si váží odvahy zpěváka Radka Bangy

Na slavnostním večeru při udílení cen promluvil vedle ministra kultury Daniela Hermana, velvyslance USA Andrewa Schapira, bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a dalších také romský hudebník Radek Banga. Moderátorka jej vyzvala, aby se vyjádřil ke společenské odezvě, kterou vzbudil jeho nedávný protest proti udělení ceny Český slavík 2016 skupině Ortel. Radek Banga řekl, že se stal terčem nenávistných slovních útoků včetně vyhrožování smrtí, ale nechce mluvit o této negativní stránce, nýbrž zdůraznit stránku pozitivní, totiž, že vzápětí začal dostávat také vyjádření na svou podporu. A těch bylo víc.

Synodní rada si váží odvahy pana Bangy a je právě jako on přesvědčena o tom, že rasistické a nenávistné projevy ve společnost nelze bagatelizovat a přecházet mlčením. Obrací se na sbory i jednotlivce s prosbou, aby na pana Bangu a na všechny, kdo jsou podobně ohroženi, pamatovali v přímluvných modlitbách i ve svých občanských postojích.